Moskva předala USA basketbalistku Grinerovou, která byla v ruském vězení

Spojené státy a Rusko si dnes na letišti v Abú Zabí vyměnily dva prominentní vězně – ruské úřady propustily americkou basketbalistku Brittney Grinerovou výměnou za ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta vězněného v USA. Výměna je vyvrcholením několika měsíců vyjednávání, jehož předmětem byl i další americký občan, bývalý voják Paul Whelan odsouzený v Rusku za špionáž. Whelan však nadále setrvává v ruském vězení.

Americký prezident Joe Biden dnes uvedl, že s Grinerovou již mluvil. „Je v bezpečí. Je v letadle. Je na cestě domů,“ napsal na twitteru. Příspěvek doplnil fotografií z Oválné pracovny, na které je také viceprezidentka Kamala Harrisová, šéf americké diplomacie Antony Blinken a manželka Grinerové Cherelle.

„Uplynulé měsíce byly pro Brittney peklo a jsem rád, že můžu říci, že je v dobrém rozpoložení,“ řekl podle stanice CNN Biden. Dodal, že Grinerová byla podle něj zadržovaná neprávem a že si zaslouží soukromí a prostor, aby se v kruhu svých blízkých mohla zotavit. Basketbalistčina manželka sdělila, že cítí velkou vděčnost.

Ministerstva zahraničí Spojených arabských emirátů a Saúdské Arábie ve společném prohlášení uvedla, že jednání a následnou výměnu vězňů zprostředkovali jejich zástupci a že „úspěch těchto snah je odrazem vzájemných a pevných přátelství, která obě země pojí se Spojenými státy i Ruskem“, píše web stanice CNN.

Bílý dům uvedl, že oběma arabským vládám je vděčný za jejich roli, ale že „jednání bylo vedeno s Ruskem“ a že Spojené státy, aby dosáhly propuštění Grinerové, „nemusely udělat žádné další ústupky“.

Grinerovou zadrželi na moskevském letišti Šeremeťjevo v únoru těsně před útokem ruské armády na Ukrajinu, tedy v době stupňujícího se napětí mezi Ruskem a USA. Basketbalistku ruské úřady obvinily z pašování drog kvůli tomu, že u sebe měla náplně do elektronických cigaret s hašišovým olejem. Dvojnásobná olympijská vítězka byla v srpnu odsouzena k devítiletému vězení za pašování drog.

  BBC: Putinovi influenceři vydělávají na válečné propagandě

Výměnu Grinerové za Buta schválil Biden. Předání se odehrálo dnes na letišti v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech, uvedla ruská agentura RIA Novosti. Ruská média zároveň zveřejnila záběry, na kterých jsou zachyceny okamžiky výměny na letišti ve Spojených arabských emirátech. Je na nich vidět, jak se Grinerová a But křižují na letištní ploše v Abú Zabí. Video údajně pochází od ruských bezpečnostních služeb.

Výměna se nevztahovala na bývalého vojáka Whelana, dalšího Američana, který je podle Washingtonu v Rusku neprávem vězněn. Biden zdůraznil, že USA budou dál o Whelanovo propuštění usilovat. Podle informací CNN Rusko o předání někdejšího příslušníka americké námořní pěchoty odmítlo jednat. Whelan byl odsouzen k 16letému trestu odnětí svobody za údajné zapojení do špionáže a nachází se ve vězeňském zařízení v Mordvinsku.

Pětapadesátiletý But, který strávil v americké věznici téměř 15 let, se již vrátil do vlasti, sdělilo podle agentury RIA Novosti ruské ministerstvo zahraničí. Krátce před 22:00 SEČ ruské tiskové agentury informovaly o tom, že letoun s obchodníkem se zbraněmi přistál v Moskvě. Podle agentury TASS letadlo letělo přes Machačkalu v Dagestánu, kde mělo mezipřistání kvůli doplnění paliva. V Moskvě podle této agentury But novinářům řekl, že o svém chystaném propuštění dopředu nevěděl. „Uprostřed noci mě prostě vzbudili a řekli: ‚Připravte se‘,“ tvrdil po příletu.

But byl svého času jako pašerák zbraní jedním z nejhledanějších mužů světa. Kvůli své ochotě vyzbrojit téměř kohokoli včetně států nebo povstaleckých skupin v Africe, Asii i Jižní Americe si vysloužil přezdívku „obchodník se smrtí“, připomněla agentura Reuters. Mezi jeho klienty údajně patřil někdejší liberijský prezident Charles Taylor nebo bývalý libyjský diktátor Muammar Kaddáfí. V roce 2012 ho soud v USA poslal do vězení na 25 let. Volně na motivy Butova života vznikl hollywoodský film Obchodník se smrtí v hlavní roli s Nicolasem Cagem.

  Bývalý egyptský prezident Husní Mubarak zemřel ve věku 91 let

Letoun s dvaatřicetiletou Grinerovou míří do San Antonia v americkém státě Texas, kde jí bude poskytnuta lékařská péče, napsal mezitím časopis People.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com