V Praze se setkají zástupci laureátů Nobelovy ceny za mír

V Praze se dnes uskuteční setkání při příležitosti předávání Nobelovy ceny za mír za letošní rok, které se koná v Oslu. Setkání se zúčastní zástupci všech tří organizací na ochranu lidských práv, které jsou laureáty ceny. Na slavnostní části akce budou také předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Nobelovu cenu získali běloruský bojovník za lidská práva a zakladatel organizace Vjasna Ales Bjaljacki, ruská lidskoprávní organizace Memorial a ukrajinské Centrum pro občanské svobody. Zástupci těchto tří organizací a jejich podporovatelé se zúčastní dnešního setkání, jehož součástí bude i tisková konference.

Letošní udělení Nobelovy ceny za mír pro obránce lidských práv z postsovětských zemí uvítali v Česku vládní i opoziční politici. Laureátům tehdy pogratulovali například premiér Petr Fiala (ODS) i ministr Lipavský. Podle humanitární organizace Člověk v tísni je význam oceněných pro ochranu lidských práv v Bělorusku, Rusku a na Ukrajině klíčový.

Bjaljackého manželka Natalja Pinčuková podle agentury AP informovala o tom, že běloruské úřady Bjaljackému nedovolily, aby z vězení poslal projev k slavnostnímu předání Nobelovy ceny. V Oslu místo laureáta vystoupí s projevem Pinčuková.

ČTK

  Pražští Piráti zahájili schvalování koaliční smlouvy se Spolu a STAN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com