Za týden se nemocnost respiračními infekcemi v ČR prakticky nezvýšila

irozhlas.cz

Nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest je zhruba stejně jako minulý týden, a to přibližně 2500 na 100.000 obyvatel. Na twitteru dnes o tom informovala hygienická služba. Nejvíce nemocných je v Jihomoravském, Pardubickém a Moravskoslezském kraji. Naopak nejméně případů hlásí podle údajů tamní hygienické stanice Praha. V týdnu kolem Vánoc je zpomalení nárůstu počtu případů běžné, vrcholu epidemie chřipky dosazuje většinou na přelomu ledna a února.

Zvýšil se ale podle hygieniků podíl nemocných, u kterých lékaři diagnostikovali přímo chřipku. „Nemocnost u chřipkových onemocnění se zvýšila o 58,6 procenta u všech věkových skupin. Situaci téměř v celé ČR lze hodnotit jako probíhající epidemii akutních respiračních infekcí včetně chřipky,“ uvedli hygienici.

Podle odborníků ani na začátku epidemie stále není pozdě nechat se proti chřipce očkovat. Navození imunity ale trvá zhruba dva týdny. Pravidelně se proti chřipce nechává každý rok očkovat asi sedm procent populace, seniorů zhruba čtvrtina. V zemích severní a západní Evropy je proočkovanost dvakrát až třikrát vyšší.

Každý rok onemocní chřipkou asi čtvrtina dětí a podle síly epidemie pět až deset procent dospělých. Příznaky typicky přicházejí velmi rychle, nemocní mají horečku, zimnici, bolesti kloubů, svalů a výraznou únavu. Jinak zdraví jedinci se obvykle uzdraví do sedmi dní, více unavení mohou být i další dva nebo tři týdny. U rizikových může chřipka vést k hospitalizaci či dokonce k úmrtí, ročně jich podle odhadů může být 1500 až 5000 podle síly epidemie.

ČTK

  Rumunsko zařadí ČR i SR na seznam rizikových zemí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com