Ukrajinci osvobodili 40 procent okupovaného území, shrnuje rok Zalužnyj

Ukrajinské ozbrojené síly osvobodily 40 procent území, které od loňského února obsadila ruská invazní armáda. Ve svém shrnutí uplynulého roku to na sociálních sítích uvedl náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valerij Zalužnyj. Ten dále mimo jiné píše, že pyrotechnici napadené země zlikvidovali na 42.000 výbušných předmětů a partnerské země vycvičily přes 20.000 ukrajinských vojáků.

„Několik shrnutí tragického a hrdinského roku 2022. Roku, který navždy změnil nás, naši přítomnost i budoucnost. Roku, který se zapsal do světových dějin. Pod jménem Ukrajiny a jejích ozbrojených sil,“ uvedl náčelník ukrajinského generálního štábu ve vojenské bilanci loňského roku, v němž Rusko na konci února napadlo jeho vlast a rozpoutalo tím největší pozemní konflikt v Evropě od druhé světové války.

Zalužnyj se nejprve věnuje osvobozeným regionům a zároveň uvádí, že obráncům se dosud podařilo dobýt zpět 28 procent z celkově Rusy okupovaného ukrajinského území. Podle ruskojazyčného webu stanice BBC tím poukázal na fakt, že Moskva už v roce 2014 anektovala v rozporu s mezinárodním právem ukrajinský poloostrov Krym.

Šéf ukrajinského generálního štábu také zmiňuje statistiku ruských ztrát, o kterých ukrajinské ozbrojené síly informují denně. Podle nich ruské invazní síly přišly o více než 100.000 vojáků, 3000 tanků, 6000 obrněných vozidel, 2000 dělostřeleckých systémů, 420 salvových raketometů, téměř 300 bojových letadel a 270 vrtulníků. Moskva své celkové ztráty neuvádí a tyto statistiky není možné potvrdit z nezávislých zdrojů.

Do výcviku ukrajinských vojáků se podle Zalužného zapojilo 17 evropských zemí a dohromady už bylo díky partnerským státům vycvičeno přes 20.000 vojáků. Na 29.000 příslušníků ozbrojených sil obdrželo státní vyznamenání, uvádí dále náčelník generálního štábu, který bez konkrétních údajů také zmiňuje pomoc od západních zemí v podobě zbraní a munice. Do zahraničí podle něj zamířilo na léčení přes 1000 zraněných vojáků.

  Rusko nepotřebuje k vítězství na Ukrajině jaderné zbraně, prohlásil Putin

Ukrajinští pyrotechnici a ženisté prohledali tisíce kilometrů území a zlikvidovali téměř 42.000 kusů nevybuchlé munice, jako jsou například miny nebo různé střely nebo granáty, uvádí Zalužnyj. Armáda podle něj loni pomohla z oblastí bojů evakuovat přes 600.000 lidí a dopravit tam a do osvobozených míst přes dva miliony tun humanitární pomoci.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com