Sněmovna USA je dál bez předsedy, McCarthy nesjednotil republikány

Nově zvolená americká Sněmovna reprezentantů zůstává druhým dnem paralyzovaná, zatímco uvnitř nastupující republikánské většiny pokračuje otevřený konflikt ohledně toho, kdo by měl být předsedou legislativní komory. Dnešní čtvrté a páté hlasování na patové situaci mnoho nezměnila, přestože ke zvolení republikánského lídra Kevina McCarthyho předtím vyzval exprezident Donald Trump. Podle agentury AP je konec „chaosu“ vyvolaného republikány v nedohlednu.

Dokud sněmovna nového předsedu nezvolí, nelze na plénu probírat jiné záležitosti. Volba začala v úterý, což byl první zasedací den nově zvoleného Kongresu USA, a poprvé za posledních sto let neskončila hned po prvním hlasování. Kongresmani se třikrát neúspěšně pokusili zvolit šéfa komory a následně schůzi přerušili.

McCarthy a jeho spojenci pak pokračovali v intenzivní snaze získat rebelující členy radikálního křídla Republikánské strany, vyjednávání ale zatím nemají kýžený efekt. Při čtvrtém hlasování se dnes stejně jako při tom třetím proti McCarthymu vyslovilo 20 republikánů, navíc kongresmanka Victoria Spartzová, která předtím svého kalifornského kolegu podpořila, se tentokrát hlasování zdržela. Stejný výsledek se podle listu The New York Times opakoval v kole pátém.

S pátým hlasováním se aktuální volba předsedy sněmovny stala devátou nejdelší v dějinách Spojených států, uvedl na twitteru reportér televize NBC News Steve Kornacki. Novinář webu Punchbowl News Jake Sherman pak s odkazem na nejmenovaný zdroj informoval, že bude záhy následovat šestý pokus. Pro přerušení série hlasování je potřebná většinová podpora.

McCarthy potřebuje ke zvolení prakticky dokonalou jednotu své strany, která v listopadových volbách získala 222 mandátů oproti 213 pro Demokratickou stranu. Americká média si všímají, že mu nepomohlo ani to, že jej dopoledne veřejně podpořil exprezident Trump považovaný stále za neoficiálního lídra Republikánské strany. V prohlášení uvedl, že McCarthy by byl dobrým předsedou sněmovny.

  Šéf MAAE přijel do okupované Záporožské jaderné elektrárny

Jeho zvolení blokuje skupina republikánských kongresmanů považovaných za ultrapravicové či ultrakonzervativní. Mezi tímto křídlem strany a McCarthym podle médií panuje silná nedůvěra. Oba tábory druhý den volby daly najevo, že nehodlají ustupovat.

S přibývajícími hlasováními se množily projevy frustrace a rozhořčení v republikánských řadách a také spekulace o možných cestách z aktuálního patu. Ken Buck, jeden z podporovatelů McCarthyho, v rozhovoru s televizí CNN řekl, že zlom musí přijít už dnes, přičemž naznačil, že by místo dosavadního lídra mohl podpořit jeho zástupce Steva Scaliseho.

Zástupkyně druhého tábora Lauren Boebertová při projevu na plénu promluvila i směrem k Trumpovi, který by podle ní měl McCarthymu vzkázat, že „je načase odstoupit“. Kongresman Dan Crenshaw zase ji a další rebely kritizoval jako neseriózní. „Unavují mě vaše hloupé floskule… Řekněte nám za zavřenými dveřmi, co opravdu chcete, nebo držte hubu,“ citovala jej reportérka listu The Washington Post.

Trump žádá zvolení McCarthyho šéfem sněmovny

Lídr nové republikánské většiny v americké Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy se dnes dočkal jasné podpory od exprezidenta Donalda Trumpa poté, co v úterý kongresmanovu snahu stát se předsedou legislativní komory zablokovala skupina ultrapravicových stranických kolegů. Trump republikány vyzval, aby se za svým lídrem sjednotili a odvrátili „potupnou porážku“. Kvůli volbě šéfa sněmovny se dnes zákonodárci schází znovu a podle amerických médií zdaleka není jasné, kdy a zda vůbec McCarthy kýženého postu dosáhne. Šéf Bílého domu Joe Biden označil průtahy za ostudu.

Proces se v důsledku rozkolu v republikánské většině protáhl na více než jedno hlasování poprvé od roku 1923. McCarthy si vzhledem k povolebnímu rozdělení sil v poměru 222 ku 213 mandátům nemohl dovolit ztratit téměř žádné republikánské hlasy, v prvních dvou úterních kolech volby však jmenovalo jiného favorita 19 jeho stranických kolegů. Ve třetím kole, po němž byla schůze přerušena, se tábor rebelů rozrostl na 20, což dostává McCarthyho do velmi složité situace.

  Macron vyzývá k podpoře Ukrajiny a trvalému míru - odmítá rozdrcení Ruska

„Myslím, že je opravdu ostudné, že to trvá tak dlouho,“ komentoval dnes vývoj prezident Biden, který patří k Demokratické straně. Probíhající bitva o post v čele sněmovny podle něj neukazuje Spojené státy v dobrém světle. Biden při setkání s novináři dodal, že nemá tušení, kdo ze souboje vzejde jako vítěz, napsala agentura AP.

„Včera (v úterý) večer se odehrály velmi dobré rozhovory a teď je načase, aby všichni naši skvělí republikánští členové sněmovny hlasovali pro Kevina,“ reagoval dnes Trump. McCarthy, který před volbami sněmovní republikány vedl coby menšinovou stranu, by podle exprezidenta v pozici šéfa celé komory odvedl „dobrou a možná i skvělou práci“. „Neudělejte ze skvělého triumfu obrovskou a potupnou porážku,“ vzkázal republikánským kongresmanům.

Mnozí z těch, kdo v úterý odmítli McCarthyho podpořit, jsou hlasitými stoupenci Trumpa, kteří popírali legitimitu jeho volební porážky z roku 2020. Není však jasné, jak velký efekt může mít dnešní exprezidentova intervence, neboť Trump už dříve McCarthyho podporoval.

Republikánský předák v posledních dnech nabídl táboru svých odpůrců značné ústupky, dostatečnou podporu mu to ale nezajistilo. Americká média uvádí, že mezi McCarthym a aktuálními rebely panuje silná nedůvěra, která je výsledkem mnohaletého vývoje. „Vidí jej jako někoho, kdo je ochoten neustále překrucovat svá stanoviska,“ popsala reportérka listu The New York Times v úterním rozhovoru. Web Politico dnes napsal, že ultrakonzervativci, mezi které se McCarthy neřadí, dávají v zákulisí najevo, že jejich nedůvěra v současného lídra přebíjí veškeré ústupky, které by jim mohl slíbit.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com