V Íránu v souvislosti s protivládními protesty popravili další dva muže

V Íránu dnes popravili další dva muže v souvislosti s protivládními protesty, které v zemi vypukly loni v polovině září. Dnes popravení muži byli odsouzeni v prosinci za zabití člena provládních milic Basídž, tento týden jim trest potvrdil nejvyšší soud, informovala agentura AFP. EU uvedla, že je nejnovějšími popravami zděšena, odsoudily je také Spojené státy.

V souvislosti s protivládními protesty v Íránu popravili už v prosinci dva muže, jeden byl odsouzen za pobodání člena bezpečnostních složek při demonstraci, druhý podle soudu ubodal dva příslušníky bezpečnostních složek. Druhá poprava se uskutečnila v polovině prosince, muž byl oběšen veřejně ze stavebního jeřábu jako odstrašující příklad ostatním. Soudní procesy s těmito obžalovanými se obvykle konají za zavřenými dveřmi, uvedla AFP.

Íránská státní televize odvysílala sestříhané záběry výpovědi jednoho z popravených před takzvaným revolučním soudem a rekonstrukci útoku na člena provládních milic, jak ji sestavila prokuratura. Revoluční soud neumožňuje obžalovaným vybrat si obhájce ani vidět důkazy proti nim. Lidskoprávní organizace Amnesty International uvedla, že tento typ tribunálu „ničím nepřipomíná smysluplné soudní řízení“, píše agentura AP.

Milice Basídž nasazuje íránská vláda proti manifestacím, které tvrdě potlačuje. Při střetech zemřelo podle nevládních organizací pět stovek lidí, na 19.000 lidí bylo zatčeno a řada z nich už odsouzena. Trest smrti podle agentury AFP dostalo 14 lidí, podle prosincové zprávy nevládní organizace Iran Human Rights (IHR) hrozí trest smrti nejméně stovce osob.

Popravy a zatýkání v Íránu kvůli demonstracím odsoudila řada západních zemí, některé z nich včetně USA, Kanady či Británie a také EU kvůli tomu zavedly sankce proti členům íránských bezpečnostních složek. Kvůli brutálnímu postupu íránského režimu proti demonstrantům byl v prosinci také Írán vyloučen ze skupiny OSN pro rovnost pohlaví a zmocnění žen (UN Women).

  Rusko podle britské vojenské rozvědky posiluje obranné pozice na jihu Ukrajiny

„Zděšení“ nad dnešními popravami vyjádřila Evropská unie prostřednictvím Nabily Massraliové, mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. „Unie znovu vyzývá íránské úřady, aby zastavily zavrženíhodnou praxi vynášení rozsudků smrti nad demonstranty,“ uvedla Massraliová.

„Poprava protestujících se nesmí stát odpovědí na legitimní snahu íránského lidu být svobodný. Popravy jsou jen dalším z mnoha vážných a nepřijatelných porušení základních práv a svobod spáchaných íránskými orgány,“ reagovalo podle AFP francouzské ministerstvo zahraničí.

Britský ministr zahraničí James Cleverly popravy označil za „odpudivé“. „Británie stojí zásadně proti trestu smrti ve všech případech,“ dodal Cleverly.

Mluvčí americké diplomacie Ned Price na twitteru napsal, že USA íránské „falešné procesy a popravy“ naprosto odsuzují. „Režim se pomocí těchto poprav snaží potlačit protesty. S našimi partnery nadále usilujeme o to, abychom Írán dotlačili k odpovědnosti,“ uvedl Price.

Demonstrace v Íránu vypukly v polovině září původně kvůli potlačování práv žen a dívek, posléze přerostly v největší manifestace proti autoritářskému režimu od roku 1979. Zažehla je smrt mladé Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové po zatčení mravnostní policií kvůli tomu, že měla údajně příliš volně nasazený hidžáb – šátek, kterým si má muslimská žena zakrývat vlasy a dekolt a který ženy v Íránu musí od islámské revoluce z roku 1979 nosit na veřejnosti. Podle policie žena utrpěla infarkt, podle její rodiny a dalších zdrojů zemřela na následky policejní brutality.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com