Boje na Ukrajině se zastavily na mrtvém bodě, tvrdí britská rozvědka

Boje na Ukrajině ustaly na mrtvém bodě, uvedla britská vojenská rozvědka. Ruská vojska, která před bezmála 11 měsíci do sousední země vstoupila, podle ní ale mohou postoupit u města Bachmut ve východoukrajinské Doněcké oblasti. Boje na Ukrajině se v posledních dnech soustředí do tří sektorů – kolem Bachmutu, na jihu v Záporožské oblasti a na severovýchodě u města Kreminna v Luhanské oblasti.

Ukrajina u Kreminny pravděpodobně v posledních dnech mírně postoupila a úspěšně se bránila ruským útokům, tvrdí Londýn. V Soledaru nedaleko Bachmutu se nyní podle všeho zotavují ruské jednotky a žoldnéři soukromé Wagnerovy skupiny. Moskva oznámila dobytí Soledaru minulý týden, podle Londýna z města ukrajinské síly odešly začátkem tohoto týdne.

V jihoukrajinské Záporožské oblasti obě strany nasadily značné množství vojáků. Ti mezi sebou vedou dělostřelecké přestřelky a menší potyčky a rozsáhlé ofenzivě se vyhýbají. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) se ruské síly v oblasti patrně stále připravují na obrannou operaci.

„Celkově konflikt uváznul na mrtvém bodě. Nicméně existuje reálná možnost dílčích postupů ruských vojsk v okolí Bachmutu,“ píše rozvědka, jejíž hodnocení pravidelně na twitteru zveřejňuje britské ministerstvo obrany.

Ukrajina si nepotřebuje Bachmut udržet za každou cenu, domnívá se nejmenovaný vysoce postavený činitel administrativy amerického prezidenta Joea Bidena, který hovořil s novináři pod podmínkou zachování anonymity. Kyjevské jednotky by se místo snahy o obranu strategického města měly připravovat na rozsáhlou jarní protiofenzivu.

Rusko je vzhledem ke svým dělostřeleckým zdrojům a velké vojenské přítomnosti u Bachmutu ve výhodě, uvedl podle ruskojazyčného serveru BBC činitel. Vítězství u tohoto města, které je významným dopravním uzlem, ale podle něj nepovede k žádným významným posunům, protože ukrajinské síly by se stáhly na dobře chráněné pozice.

ČTK

  Američané posílají stíhačky do Pobaltí, Rusko do Běloruska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..