Zeman s Pavlem probrali volby, úděl hlavy státu i fungování KPR

Končící prezident Miloš Zeman s jeho nástupcem Petrem Pavlem probrali na své dnešní schůzce v Lánech výsledky prezidentských voleb, hovořili o údělu přímo volené hlavy státu, ale také o Pavlových výhradách k fungování Kanceláře prezidenta republiky (KPR). Pavel po zhruba hodinové schůzce novinářům řekl, že Zemana pozval na svou březnovou inauguraci. Tlumočil mu také zájem své manželky sejít se s nynější první dámou.

Pavel ocenil, že se podařilo schůzku dohodnout, byť s mírným zpožděním, považuje ji za standard. Hodinovou debatu označil za věcnou a vstřícnou. Zeman podle něj chtěl na schůzce hovořit o výsledcích voleb, ve kterých podporoval Pavlova protikandidáta z druhého kola Andreje Babiše (ANO). Hovořili také o Pavlových výhradách k fungování KPR.

Zeman také s Pavlem probíral úděl přímo voleného prezidenta. „Z hlediska určitého rozporu mezi mandátem z přímých voleb a pravomocemi prezidenta,“ uvedl Pavel. Zeman podle něj měl dilema, zda by měl být prezident pouhým vykonavatelem návrhů Parlamentu či vlády, nebo hráčem, který může do politických procesů vnášet vlastní iniciativu.

Pavel pozval Zemana na svou inauguraci, která se koná 9. března. Pavlův tým naopak upustil od možnosti pozvat na inauguraci prezidenty okolních států. Vysvětlil to tím, že slovenská prezidentka Zuzana Čaputová by nemohla dorazit, s dalšími hlavami okolních států se pak má v úmyslu scházet brzy poté, co se ujme funkce. „Byly by to dvě návštěvy v průběhu několika týdnů, což by nedávalo smysl,“ konstatoval.

Nynější hlavě státu Pavel také tlumočil informaci o zájmu své manželky setkat se s první dámou. Žádal také o poskytnutí některých informací o chodu prezidentské kanceláře, personálním složení a některých procesech.

V souladu s předchozími prohlášeními Pavel požádal Zemana, aby už nečinil do konce svého mandátu zásadní rozhodnutí. Na mysli měl zejména jmenování nového předsedy Ústavního soudu. Zeman v mezičase oznámil, že tento krok neučiní. Své rozhodnutí označil za vstřícné gesto na rozloučení. Pavel již dříve oznámil Zemanovo vyjádření za správné, Zeman ho dnes podle něj potvrdil.

  V pondělí přibylo 10.511 nakažených, proti minulému týdnu méně

Pavel řekl, že odklady schůzky způsobila odlišná interpretace, kdo by měl setkání iniciovat. Podle Pavla to měla být nynější hlava státu, protože je držitelem úřadu, podle Zemana naopak Pavel. O schůzku nakonec požádal Pavel. „Neviděl jsem důvod to zdržovat. Pokud to bylo jen o tom, aby návrh byl z mé strany, nebyl důvod to neudělat,“ řekl. Před schůzkou si připravil pár bodů, o kterých chtěl mluvit, připravoval se i na možné dotazy. „K žádným překvapením nedošlo,“ konstatoval.

Zeman souhlasil s poskytnutím protokolu z kontroly NKÚ

Zeman souhlasil s poskytnutím protokolu z kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) ohledně hospodaření Kanceláře prezidenta republiky (KPR) a jí podřízených organizací. Na tiskové konferenci po setkání v Lánech to řekl Pavel. Už dříve poznamenal, že kontroly zjistily řadu pochybení, ne však něco, co by mělo vést z pohledu prezidenta NKÚ Miloslava Kaly k trestnímu stíhání.

Závěr kontroly, která je již hotová, by podle dřívějšího Kalova vyjádření mohl být zveřejněný za maximálně několik týdnů. Pavel původně hovořil o tom, že bude chtít uskutečnit další audit v KPR, nejlépe do inaugurace 9. března. Tak rychlá kontrola ale podle šéfa NKÚ Kaly reálná není.

O některých Pavlových obavách ohledně hospodaření kanceláře dnes zvolený a dosluhující prezident hovořili. „Miloš Zeman zpochybnil vůbec oprávněnost hovořit o možném trestním stíhání, když ještě nebyly žádné podklady,“ poznamenal Pavel. Zároveň uvedl, že Zeman vyšel vstříc poskytnutí protokolů z kontroly NKÚ, jež se uskutečnila v závěru loňského roku.

Pavel Zemana požádal, aby personální opatření související s KPR a příspěvkovými organizacemi byla konzultována s budoucí kancléřkou Janou Vohralíkovou. Ta se sejde se Zemanovým kancléřem Vratislavem Mynářem a sněmovním kancléřem Martinem Plíškem v úterý.

Zeman s Pavlem se dotkli i vyjádření zvoleného prezidenta, že má informace o působení soukromé bezpečnostní agentury na Hradě, která působí mimo běžný bezpečnostní režim, má přístup do chráněných prostor a netransparentní financování. KPR už dříve odmítla, že by taková agentura na Hradě působila.

  Zeman přijal nové velvyslance Polska, Itálie, Dánska nebo Iráku

Zeman podle Pavla dnes záležitost připomněl s tím, že považoval Pavlovo vyjádření za předčasné a uvítal by, kdyby s ním počkal až po inauguraci a po seznámení se s detaily. „Já jsem řekl, že pokud mám nějaká podezření, tak bych byl rád, aby se vyjasnila do inaugurace a ne abych je řešil až potom,“ doplnil Pavel. Neznamená to podle něj zádrhely v jednání s dosluhující hlavou státu, pouze rozdílný náhled na věc.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com