Rusko obvinilo Ukrajinu z přípravy jaderné provokace, důkazy nenabídlo

Ruské ministerstvo obrany dnes obvinilo Ukrajinu z přípravy provokace, v níž by na Moskvu svalila obvinění za „hrubé narušení“ jaderné bezpečnosti. Úřad nevysvětlil, jak k tomuto závěru došel, ani ho nepodložil žádnými důkazy, napsala agentura DPA.

Podle ministerstva hodlá Kyjev příští týden, v den prvního výročí zahájení ruské invaze na Ukrajinu, obvinit Moskvu z bombardování jaderných objektů a radioaktivního zamoření životního prostředí. Za tímto účelem podle Moskvy nejmenovaný evropský stát přepravil na Ukrajinu několik kontejnerů s radioaktivním materiálem, který by měl být následně použit k zinscenování lokálního radioaktivního zamoření.

Ruský prezident Vladimir Putin dříve prohlásil, že zná místo, kde Kyjev vyrábí takzvanou špinavou bombu, která může zamořit radioaktivitou rozsáhlé území. Odborníci z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) se na Ukrajině snažili věc prošetřit. Dospěli však k závěru, že tvrzení se nepotvrdilo.

Ukrajina z druhé strany opakovaně obvinila Rusko, že chce vyvolat jadernou katastrofu ostřelováním jaderných elektráren svými raketami. Kyjevské vedení to považuje za terorismus a vyzývá k sankcím proti ruskému jadernému průmyslu.

ČTK

  KLDR obvinila USA, že cvičením s Jižní Koreou zvýšily napětí na poloostrově

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..