Putin: Za poškozením Nord Streamu může být jedině technologicky vyspělý stát

iRozhlas.cz

Loňské útoky na plynovody Nord Stream se podle ruského prezidenta Vladimira Putina odehrály na státní úrovni, poněvadž je mohli provést jedině specialisté s podporou technologicky vyspělého státu. Za naprostý nesmysl Putin označil spekulace západních médií, že by za poškozením mohli stát „ukrajinští aktivisté“. Informovala o tom agentura TASS.

„Teroristický útok na plynovodech Nord Stream 1 a Nord Stream 2 byl spáchán na státní úrovni, nemohli za ním stát žádní amatéři,“ řekl ruský prezident. Na poškození plynovodních potrubí měly zájem konkrétně USA, prohlásil také Putin.

Západní média minulý týden s odkazem na nejmenované zdroje uvedla, že za útok může být zodpovědná proukrajinská skupina. Upozornila však, že nejsou žádné důkazy, že by do operace byla jakkoliv zapojena ukrajinská vláda. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zprávy o účasti Kyjeva na útoku popřel.

„Podobnou explozi, tak silnou a v takové hloubce, mohou provést jedině specialisté, přičemž podporovaní veškerou silou státu, který má k dispozici určité technologie,“ zdůraznil Putin.

Tři z celkových čtyř potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 na dně Baltského moře loni v září narušily dosud nevysvětlené exploze, jedno potrubí plynovodu Nord Stream 2 zůstalo neporušené. Plynovodem Nord Stream 1 v době před explozí už plyn do Evropy neproudil kvůli rostoucímu napětí mezi Moskvou a Západem po ruské invazi na Ukrajinu. Moskva zastavení provozu zdůvodňovala údržbou. Nord Stream 2 byl sice dokončen, spuštěn ale kvůli válce na Ukrajině a protiruským sankcím nikdy nebyl.

ČTK

  Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, uvedla Moskva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com