Česko je a bude na straně Tchaj-wanu, řekla Pekarová v tamním parlamentu

Před ztrátou svobod a demokracie dnes ve vystoupení před tchajwanským parlamentem varovala předsedkyně české Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Zdůraznila, že Česká republika je a nadále zůstane na straně ostrovního státu, příběhy českého a tchajwanského lidu se podle ní prolínají.

„Dobře sami známe, že mnozí sice hodně o demokracii mluví, ale ve skutečnosti jim vyhovuje pravý opak svobodného zřízení,“ poznamenala ve svém vystoupení šéfka české Sněmovny. Mnoho autokratů a diktátorů, v minulosti i nyní, se podle ní sice zaštiťuje líbivými slovy o svobodě, ale „nejsou s to obstát bez svých berliček v podobě útlaku, výhrůžek, či dokonce násilí“.

Podle Pekarové Adamové v obou zemích v 90.letech minulého století sílila svoboda a demokracie, díky kterým lidé v Česku i na Tchaj-wanu po desítkách let diktatury získali řadu nových možností a svobod a také větší odpovědnost za svůj život. „Pokud si přestaneme těchto věcí vážit, začneme o ně o to rychleji přicházet,“ upozornila.

Na konci vystoupení šéfka české Sněmovny opět vyjádřila svou podporu Tchaj-wanu. „A já bych na tomto místě, vážené kolegyně a kolegové, milý tchajwanský lide, Vás chtěla ubezpečit, že jsme s vámi už nyní a budeme s vámi i nadále. Za všech okolností,“ řekla tamním zákonodárcům

Pekarová a zdůraznila, že je na nich, abyve svých zemích rozvíjeli demokracii a svobodu.

Dodala, že po ruské invazi na Ukrajinu přestaly být v Evropě bezpečnost a mír samozřejmostí a vzpomněla projev ukrajinského Volodymyra Zelenského k českým zákonodárcům. „Uvědomujeme si, že ukrajinský lid bojuje i za naši svobodu, naše bezpečí,“ řekla v tchajwanském parlamentu.

Pekarová přiletěla s početnou podnikatelskou delegací na Tchaj-wan o víkendu a v pondělí jednala s prezidentkou Cchaj Jing-wen. Čína cestu předsedkyně české Sněmovny kritizovala. Česká republika a Tchaj-wan sice neudržují oficiální diplomatické vztahy, ale v řadě oblastí obě země spolupracují. Ostrovní stát již v roce 2020 navštívil předseda Senátu Miloš Vystrčil.

  V Praze bude dnes a v dalších dnech řada demonstrací na podporu Ukrajiny

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com