Ministři EU patrně schválí požadavek na bezemisní spalovací motory

Definitivní schválení normy zásadně omezující prodej nových aut se spalovacími motory po roce 2035 budou dnes mít v rukou ministři energetiky zemí Evropské unie. Kromě toho by se mohli shodnout také na dalším dobrovolném omezení spotřeby plynu či na pravidlech zavádění vodíku a biometanu do plynové infrastruktury. Budou také diskutovat o úpravě fungování unijního trhu s elektřinou, navržené v polovině března Evropskou komisí.

Ministři dostanou na stůl ke schválení dlouho diskutovanou normu, jejíž předjednanou podobu začátkem března odmítlo přijmout Německo podpořené několika zeměmi včetně Česka. Berlín požadoval záruky, že po roce 2035 bude možné využívat spalovací motory poháněné syntetickými palivy. Po sobotní dohodě s Evropskou komisí Německo přestalo návrh blokovat a dnes by jej měli ministři bez dalších diskuzí stvrdit.

Švédské předsednictví jim předloží také návrh, který má prodloužit platnost 15procentních dobrovolných úspor plynové spotřeby. Původní dohoda dosažená za českého předsednictví počítala s jeho uplatňováním tuto zimu, komise však v obavách o dostatek zásob na zimu příští navrhla prodloužit ho o rok do konce března 2024.

ČTK

  Minimální důstojná mzda loni byla 40.912 korun, vypočetli experti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com