ČSÚ: Důvěra v českou ekonomiku v únoru vzrostla na 89,7 bodu

worklife.cz

Důvěra v českou ekonomiku po lednovém poklesu v únoru vzrostla. Souhrnný indikátor se zvýšil o 2,4 bodu na 89,7 bodu. Vyšší byla důvěra mezi podnikateli, klesla naopak u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s loňským únorem, kdy ještě neplatila žádná protiepidemická opatření, jsou všechny indikátory na výrazně nižší úrovni.

„Čísla patrně nereflektují poslední vývoj pandemické situace, jelikož sběr dat byl ukončen 18. února. Lze však předpokládat, že pokud by sběr dat probíhal v posledních dnech, důvěra podnikatelů by byla slabší, jelikož s nepříznivým vývojem pandemické situace se zvyšují šance zesílených restrikcí,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Vývoj posledních dní podle něj naznačuje, že dnes zveřejněná data již nemusí zcela odrážet současnou úroveň důvěry v ekonomice, která bude patrně zejména mezi firmami výrazně nižší.

Důvěra mezi podnikateli se v únoru zvýšila o 3,5 bodu na 90,6 bodu. Rostla ve všech odvětvích s výjimkou obchodu. „Spíše než jako kýžený obrat sentimentu lze výsledky únorových konjunkturálních průzkumů mezi podnikateli prozatím označit za mírnou korekci minulých výrazně nepříznivých hodnocení,“ uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. U nezanedbatelné části otázek podle něj stále převládají negativní odpovědi.

Důvěra podnikatelů v průmyslu se zvýšila o 3,9 bodu na 97,1 bodu. Ve stavebnictví rostla o 6,1 bodu na 114,6 bodu a ve službách o 3,8 bodu na 81,9 bodu. Mezi podnikateli v obchodu ale důvěra klesla o tři body na 87,4 bodu. Mezi obchodníky se mírně snížil podíl podnikatelů očekávajících zlepšení jejich ekonomické situace v příštích třech měsících. „Stav zásob zboží na skladech se podruhé v řadě výrazně zvýšil,“ uvedli statistici.

Důvěra mezi spotřebiteli klesla o 3,5 bodu na 85 bodů. Lidé se více obávají zhoršení celkové ekonomické, ale i vlastní finanční situace. Výrazně vzrostl také podíl spotřebitelů, kteří v následujících 12 měsících čekají zvýšení nezaměstnanosti a zdražování. Klesl naopak počet lidí předpokládajících, že v nadcházejících 12 měsících uspoří nějaké peníze.

  Bělorusko zakázalo dovoz výrobků Škody Auto a kosmetiky Nivea

Souhrnný indikátor důvěry v českou ekonomiku se zhruba od podzimu roku 2014 do začátku loňského roku držel kolem 100 bodů. Od ledna 2020 začal mírně klesat. Loni v březnu se pak v Česku objevily první případy nákazy koronavirem následované preventivními opatřeními vlády proti šíření viru, která zahrnovala uzavření restaurací, kin či obchodů i omezení cestování. Důvěra v ekonomiku se v dubnu propadla pod 80 bodů, kde byla naposledy za ekonomické krize v roce 2009.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com