Prezident Pavel jmenoval náčelníkem své vojenské kanceláře Hasalu

Prezident Petr Pavel jmenoval podle očekávání do funkce náčelníka své vojenské kanceláře brigádního generála Radka Hasalu. Funkce se ujme od 1. dubna, sdělila ČTK prezidentova mluvčí Markéta Řeháková. Hasala ve vojenské kanceláři ani u Hradní stráže neplánuje žádné zásadní změny, řekl ČTK. Na Hradě bude spolupracovat i se svým předchůdcem generálporučíkem Janem Kašem, který odešel do civilu a ve vojenské kanceláři zůstane jako občanský zaměstnanec.

Čtyřiapadesátiletý Hasala dosud působil na pozici zástupce náčelníka generálního štábu jako inspektor Armády ČR. K Vojenské kanceláři prezidenta republiky byl přidělen již před několika týdny ministryní obrany Janou Černochovou (ODS), aby se na její vedení mohl připravit. S Pavlem ho pojí spolupráce z minulosti, kdy mu v Bruselu jako předsedovi Vojenského výboru NATO vedl kabinet.

Hasala ČTK řekl, že ve funkci neplánuje žádné zásadní změny. Za jeden ze dvou hlavních pilířů funkce náčelníka vojenské kanceláře označil řízení Hradní stráže a zajištění protokolárních akcí konaných na Pražském hradě, za druhý považuje podporu prezidenta jako vrchního velitele ozbrojených sil. Chce pro něj představovat propojení s vedením armády. S náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou i jeho zástupci se již domluvil na pravidelných i akutních schůzkách. „Aby byl zabezpečen tok informací z armády na vojenskou kancelář, aby mohla, pokud to bude potřeba, připravit podklady pro pana prezidenta,“ poznamenal.

V čele devítičlenné kanceláře bude mít také za úkol chystat prezidentovi podklady například na jmenování generálů, profesorů vojenských škol nebo rektorů Univerzity obrany. Před cestami do regionů bude ve spolupráci s armádou připravovat případné návštěvy posádek.

Do působnosti náčelníka hradní vojenské kanceláře spadá také Hradní stráž, jejíhož velitele jmenuje či odvolává. Změnu na tomto postu, který nyní zastává plukovník Jaroslav Ackermann, neplánuje. „Není k tomu žádný důvod,“ poznamenal. Podotkl, že oproti jednotkám, u kterých v minulosti působil, jsou činnost a funkce Hradní stráže specifické. S jejím chodem se proto v současné době seznamuje. Měnit zásadně nechce ani samotnou činnost Hradní stráže. Za svůj úkol považuje pokračování jejího rozvoje a naplnění již dříve zpracované koncepce Hradní stráže.

  V Česku ve středu laboratoře potvrdily 732 nakažených, nejvíc od 19. května

Bývalý prezident Miloš Zeman trávil v posledních letech většinu času na zámku v Lánech, přizpůsobena tomu musela být i ochrana lánského parku. Pavel chce pobývat zejména na Pražském hradě, vojáci Hradní stráže ale podle Hasaly budou muset v základním střežení lánského zámku pokračovat. Hlavní úsilí ale budou směřovat na Pražský hrad.

Hradní vojenská kancelář má kromě náčelníka dalších osm zaměstnanců. Nedávno byl mezi ně zařazen plukovník Otakar Foltýn, který rezignoval na post náčelníka Vojenské policie. Mezi občanské zaměstnance se zařadil její dosavadní šéf generál Kaše. Hasala chce využít jeho zkušeností z krizového řízení i znalosti koordinace dalších bezpečnostních složek sloužících na Pražském hradě.

Vojenská kancelář musela před několika měsíci opustit prostory, ve kterých dříve na Pražském hradě sídlila. Předchozí vedení Hradu v nich zřídilo Muzeum Řádu bílého lva. Hasala nechtěl předjímat, zda bude do budoucna usilovat o přestěhování. Nynější prostory jsou podle něj pro potřeby kanceláře vyhovující.

Hasala s Pavlem v Bruselu působil mezi roky 2015 a 2018, poté převzal v červenci 2018 funkci velitele Vojenské akademie Vyškov. Má zkušenosti i ze zahraničního nasazení, nasazen byl v Afghánistánu a v druhé polovině roku 2022 velel výcvikové misi Evropské unie (EUTM) v Mali.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com