Ruské úřady viní ženu zadrženou kvůli atentátu na ruského blogera z terorismu

Ruské úřady obvinily z terorismu ženu, kterou zadržely v souvislosti s nedělním atentátem na proruského vojenského blogera známého jako Vladlen Tatarskij. Informoval o tom ruský vyšetřovací výbor, který v Rusku plní funkci kriminální ústředny. Soud jí následně poslal do vazby. Obviněná, kterou je 26letá Darja Trepovová, podle vyšetřovatelů předala Tatarskému v kavárně sošku s výbušninou nastraženou uvnitř. Tatarskij při následném výbuchu zemřel a přes 30 dalších lidí utrpělo zranění.

Trepovová přitom podle ruských vyšetřovatelů plnila úkol zadaný lidmi působícími z Ukrajiny, stojí také v oznámení ruského vyšetřovacího výboru. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová už v neděli z atentátu obvinila Kyjev. V pondělí pak ruský protiteroristický výbor (NAK) uvedl, že atentát na ruského blogera v Petrohradu naplánovaly ukrajinské rozvědky v součinnosti se spolupracovníky vězněného ruského opozičního představitele Alexeje Navalného. Spolupracovníci Navalného toto obvinění odmítli.

Moskevský soud se dnes rozhodl vyhovět žádosti vyšetřovatelů a uvalil na Trepovovou vazbu, která potrvá do 2. června, uvedla ruská agentura TASS.

Americký Institut pro studium války (ISW) se naopak přiklonil k verzi, že atentát na Tatarského je součástí širší eskalace vnitřních konfliktů v Rusku týkajících se Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) žoldnéřské skupiny a jejího šéfa Jevgenije Prigožina. Také poradce ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak označil smrt Tatarského za výsledek vnitřních bojů a rivality mezi různými skupinami v Rusku.

Petrohradský server Fontanka dnes napsal, že má k dispozici podrobnosti z výslechu Trepovové. Žena u něj údajně uvedla, že byla navedena k předání sošky poté, co se seznámila s ukrajinským aktivistou přes komunikační platformu Telegram. Na Telegramu jí aktivisté slíbili, že dostane možnost pracovat v jednom z médií v Kyjevě, když jako test splní několik úkolů. Předání sošky mělo být jedno z nich.

ČTK

  Na ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov hořelo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com