Trump čelí obžalobě o 34 bodech, u soudu se prohlásil za nevinného

Bývalý americký prezident Donald Trump dnes u soudu v New Yorku prohlásil, že se necítí vinen, když byl obeznámen s obviněními spojenými s kauzou plateb pro údajné milenky před prezidentskými volbami roku 2016. Soud zároveň zveřejnil obžalobu, která podle deníku The New York Times čítá 34 trestných činů. Podle médií zahrnuje falšování podnikatelských záznamů.

Trump se minulý týden stal prvním exprezidentem USA obviněným v trestní kauze, když velká porota na Manhattanu shledala, že prokuratura má pro svůj postup dostatek důkazů. Obvinění pramení z kauzy „plateb za mlčení“ dvou žen, které tvrdí, že měly s Trumpem v minulosti nemanželský poměr. Pornoherečka Stormy Daniels a modelka Karen McDougalová dostaly od Trumpových spojenců těsně před prezidentskými volbami celkem 280.000 dolarů (zhruba šest milionů Kč).

Podle televize NBC News se obvinění týkají plateb oběma ženám. Trump při tom čelí podezření, že je sám financoval, načež transakce zamaskoval jako „právní výdaje“. Jeho bývalý právník Michael Cohen, který je jedním z hlavních aktérů kauzy, byl v této souvislosti před několika lety odsouzen. Trump vinu odmítá a označuje své stíhání za „hon na čarodějnice“.

U soudu dnes strávil asi dvě hodiny. Nejdříve se vydal do rukou newyorských úřadů a absolvoval proceduru spojenou se zatčením, včetně odebrání otisků prstů. Následně předstoupil před soudce Juana Merchana, kterého v posledních dnech napadá jako zaujatého. Během návštěvy soudu exprezident nehovořil s médii, při krátkém soudním jednání bylo pouze pořízeno několik fotografií.

Falšování podnikatelských záznamů je podle amerických médií běžně klasifikováno jako přestupek, může však přejít do roviny trestného činu, když se podaří prokázat, že jeho účelem bylo zakrytí jiného zločinu. Prokuratura podle zákulisních informací obvinění spojuje s porušením pravidel financování volební kampaně. Pokud se tento scénář potvrdí, bude mít obžaloba podle komentátorů před sebou poměrně těžký úkol.

  Zelenskyj označil útok na dům v Dnipru za válečný zločin

Zpravodajská společnost BBC poznamenala, že s obviněními označovanými v americké terminologii jako „felony“, kterým bývalá hlava státu čelí, se pojí tresty odnětí svobody na rok a více. Pro Trumpa by v případě odsouzení pravděpodobně bylo polehčující okolností, že dosud nebyl nikdy trestán.

Jelikož dnes obviněný odmítl vinu i u soudu, řízení nyní přejde do fáze, kdy se obhajoba bude moci podrobně seznámit nejen s obviněními, ale i s důkazním materiálem. Očekává se, že Trumpův tým pak bude proces různými cestami natahovat a mimo jiné požádá o zamítnutí obžaloby bez hlavního líčení. To by případně následovalo až za řadu měsíců.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com