11. balíček sankcí ze strany EU by měl zahrnovat jadernou energetiku Ruské federace

Pobaltské země a Polsko se vyslovily pro zařazení ruského jaderného sektoru do dalšího, 11. balíčku sankcí ze strany EU. Dříve, v únoru, Evropská komise odmítla zahrnout ruskou jadernou energii do 10. balíčku sankcí, protože se proti tomu vyslovily Francie, Maďarsko a Bulharsko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovaně vyzývá EU k zavedení sankcí proti této oblasti – Rusko využívá sílu Rosatomu k uzavírání nových kontraktů na výstavbu nebo údržbu jaderných reaktorů s cílem naplnit ruský rozpočet, průmyslovou špionáž a rozvíjet potřebná spojení. Kreml toho všeho využívá k vedení války proti Ukrajině

Ruská totální invaze na Ukrajinu s cílem ji okupovat by měla být nejen ostře odsouzena světovým společenstvím, ale také vyžadovat konkrétní kroky, které oslabí nejen ruskou armádu, ale i její ekonomiku a vědu. Ruská expanze neprobíhá pouze vojenskými prostředky – Kreml využívá zdrojů a inovační závislosti západních zemí na zdrojích, kterými disponuje – surovinami, informacemi atd. I Francie se cítí závislá na ruském jaderném palivu a jaderné elektrárny v Maďarsku a Bulharsku využívají ruské reaktory VVR-440, respektive VVER-1000. Palivo pro takové reaktory dodává Rosatom. Například Bulharsko získává 37 % veškeré elektřiny prostřednictvím spolupráce s Ruskem. Takovou situaci bude Kreml vždy využívat jako páku vlivu, dokud se Evropa nezbaví „jaderné závislosti“ na Rusku.

Každý dolar nebo euro, které teroristický stát obdrží, posiluje jeho ekonomiku. Putin zahájil válku bezprecedentní pro 21. století, kterou provází genocida Ukrajinců na národním základě a obnovení dialogu, který probíhal před 24. 2. 2022, je a priori nemožné. Rusko musí být komplexně a systematicky oslabováno: jeho armáda, ekonomika, rozpočet, vědecká sféra atd. EU by si měla vzít příklad z České republiky, která v březnu 2022 neumožnila Rosatomu účastnit se výběrového řízení na stavbu nové jaderné elektrárny, a Finska, které v květnu loňského roku rovněž odmítlo spolupracovat s Ruskem na stavbu nového reaktoru. Evropa by měla postupně opustit ruské jaderné palivo a hledat alternativy, stejně jako to udělala s ruskými nosiči energie. Kreml v tomto ohledu používá podobnou taktiku: po desetiletí „vnucoval“ Evropě své návrhy v oblasti jaderné energetiky a učinil řadu zemí závislými na ruském Rosatomu i na Gazpromu. EU se musí této závislosti zbavit – jde o rozsáhlý, pečlivý úkol, který však musí být vyřešen v zájmu bezpečnosti a blahobytu Evropy samotné a nyní musí být zavedeny sankce proti ruskému jadernému sektoru.

  Zeman se zúčastní videosummitu devíti států východního křídla NATO

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com