Syn mluvčího Kremlu prý sloužil na Ukrajině, dřív se vyhýbal mobilizaci

Syn kremelského mluvčího Dmitrije Peskova uvedl, že sloužil na Ukrajině pod falešným jménem jako dělostřelec v jednotkách Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny. Třiatřicetiletý Nikolaj Peskov to řekl prokremelskému ruskému deníku Komsomolskaja pravda. Spolupracovníci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného ho ale loni ve fingovaném telefonátu přistihli, jak se snaží využít svého postavení a vyhnout se mobilizaci. Po sítích se v poslední době šíří video s doznáními žoldnéřů z Wagnerovy skupiny k vraždám desítek ukrajinských dětí.

„Bylo to z mé iniciativy,“ řekl Nikolaj Peskov, jehož otec působí jako mluvčí Vladimira Putina od roku 2008, v rozhovoru. „Považoval jsem to za svou povinnost,“ dodal. Uvedl také, že si odsloužil necelý půlrok pod falešným jménem, aby skryl svou pravou identitu. Podle deníku dostal medaili za statečnost.

Na otázku, jak se na jeho službu díval jeho otec, Nikolaj Peskov odpověděl: „Myslím, že je na mě hrdý. Otec mi řekl, že jsem se rozhodl správně.“

Zakladatel a finančník wagnerovců Jevgenij Prigožin řekl, že se na něj obrátil Dmitrij Peskov a požádal ho, aby jeho syna přijal jako dělostřelce.

„Ze všech mých známých poslal syna jen jeden člověk, Dmitrij Sergejevič Peskov, který měl svého času pověst absolutního liberála. Přišel za mnou a řekl: ‚Vezmi ho jako prostého dělostřelce‘,“ řekl Prigožin ve videu zveřejněném na telegramu.

Nikolaj Peskov se narodil v roce 1990 a podle listu Kommersant žil v Británii v desetiletí po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Poté se vrátil do Ruska a v letech 2010-2012 sloužil u strategických raketových sil.

Loni v září zavolal Peskovovi mladšímu spolupracovník Navalného, který se vydával za zástupce vojenského komisariátu, a požadoval, aby se dostavil do odvodního oddělení. Peskov junior mu tehdy řekl, že nikam nepůjde a že situaci bude řešit na jiné úrovni, uvádí se v záznamu hovoru zveřejněném na internetu.

  Válka. Rusko ničí samo sebe.

Po sítích se šíří video s doznáními ruských žoldnéřů k vraždám dětí

Po sociálních sítích se šíří video s údajným doznáním ruského žoldnéře k zastřelení pěti- či šestileté ukrajinské dívky při dobývání východoukrajinských měst. Video natočila ruská nevládní organizace Gulagu.net s někdejšími trestanci, kteří si vykoupili svobodu tím, že bojovali na Ukrajině v řadách Wagnerovy skupiny. Azamat Uldarov a Alexej Savičev, omilostnění ruským prezidentem Vladimirem Putinem výnosy z loňského srpna a září, byli povýšeni do řad velitelů a nyní se nacházejí v Rusku, napsal list Ukrajinska pravda na svém webu.

Oba muži vypověděli zakladateli Gulagu.net Vladimiru Osečkinovi podrobnosti o zastřelení desítek ukrajinských dětí a dospívajících, jakož i o vyhození padesátky raněných zajatců do povětří. „Tato doznání nejsou potvrzena z jiných zdrojů,“ upozornil server Meduza.

Ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022 vyvolala jeden z nejsmrtonosnějších evropských konfliktů od druhé světové války a největší konfrontaci mezi Moskvou a Západem od kubánské krize v roce 1962, uvedla agentura Reuters. Podle trojice dokumentů amerických zpravodajských služeb zveřejněných na internetu bylo ve válce zabito nebo zraněno až 354.000 ruských a ukrajinských vojáků.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com