Pekarová: Letošní zahájení přístupových rozhovorů EU a Ukrajiny je v našem zájmu

Ukrajina považuje za uskutečnitelné letošní zahájení přístupových rozhovorů s Evropskou unií, uvedla dnes před začátkem parlamentní konference zemí Evropské unie v Praze předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Je podle ní i v českém zájmu, aby se tak stalo. Ve svém dnešním vystoupení chce podpořit setrvání u protiruských sankcí a apelovat na jejich důsledné vymáhání.

Prezident Petr Pavel minulý týden uvedl, že Česko by mělo v EU tlačit na to, aby zahájila přístupová jednání s Ukrajinou už letos, o což usiluje Kyjev. Pekarová Adamová dnes řekla, že Ukrajina tento termín považuje za realizovatelný. „Samozřejmě to podporujeme, aby k tomu došlo, je to i v našem zájmu,“ uvedla. Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) by ruská invaze na Ukrajinu mohla zvýšit i šance dalších zemí na přijetí do EU a proces urychlit.

Také předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová v Praze připomněla své dřívější vyjádření, že by ukrajinské rozhovory o členství v EU mohly začít letos. Proces vstupu do unie trvá obvykle několik let. „Evropský parlament byl první z unijních institucí, která žádala o udělení kandidátského statusu pro Ukrajinu, od té doby se krok po kroku snažíme pomáhat,“ řekla.

Lídři evropských parlamentů se dnes na konferenci v Praze budou zabývat ruskou agresí vůči Ukrajině a reakcí EU v širším geopolitickém kontextu. Pekarová Adamová vystoupí s projevem, kde shrne 14 měsíců od začátku ruské agrese, ale nabídne i výhled do budoucna. „Úkolů je před námi i po tom úspěšně zvládnutém předsednictví stran Ukrajiny poměrně hodně a o tom chci hovořit,“ řekla novinářům.

Vystrčil chce ve svém úterním vystoupení navázat v tom, že bude upozorňovat na nebezpečí strategické či surovinové závislosti na totalitních zemích. Ambicí Pekarové Adamové je, aby z konference zazněla jednoznačná podpora protiruských sankcí. „Občas v některých zemích slýcháme, že nejsou funkční, že bychom se měli bavit, jestli v nich pokračovat. To bych chtěla za ČR jednoznačně odmítnout, naopak podpořit jejich setrvání, ale také důsledné vymáhání,“ uvedla.

  Parlamentní summit Krymské platformy se uskuteční 23. a 24. října v Praze

Šéfové evropských parlamentů budou dnes v Praze debatovat mj. o ruské agresi

V Praze dnes začne dvoudenní parlamentní konference zemí Evropské unie. Lídři evropských Parlamentů se dnes budou zabývat ruskou agresí vůči Ukrajině a reakcí EU v širším geopolitickém kontextu, v úterý pak bude ústředním tématem role EU v globální spolupráci demokracií a problém závislosti členských států na totalitních režimech. Na konferenci bylo podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) pozváno 52 zahraničních delegací.

Konferenci bude předcházet jednání Vystrčila a šéfky Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) se zástupci kandidátských zemí do EU, konkrétně Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Moldavska, Severní Makedonie, Srbska, Albánie, Turecka a Ukrajiny. Před polednem se ještě uskuteční zasedání takzvané Trojky EU, tedy Česka, Slovinska, Španělska a Evropského parlamentu.

Už v neděli večer přivítala Pekarová Adamová v centru Pražská křižovatka předsedkyně evropských parlamentů. Vystrčil přijal předsedu dolní komory britského parlamentu Lindsayho Hoylea a předsedu Nejvyšší rady Ukrajiny Ruslana Stefančuka, jenž mu předal státní vyznamenání Ukrajiny – Řád knížete Jaroslava Moudrého II. třídy. Pekarové Adamové jej Stefančuk předá dnes.

Řád šéfům obou českých parlamentních komor udělil prezident Volodymyr Zelenskyj za mimořádné osobní zásluhy o posílení ukrajinsko-české mezistátní spolupráce, podporu státní suverenity a územní celistvosti Ukrajiny.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com