Pavel s Čaputovou navštívili ukrajinské město Borodjanka

Prezident Petr Pavel společně se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou navštívili ukrajinské město Borodjanka. Na místě si prohlédli domy poničené ruskými útoky. Borodjanka společně s městy Buča nebo Irpiň patří mezi symboly válečných zločinů, ze kterých Ukrajina obviňuje Rusko.

Pavel s Čaputovou do Borodjanky zamířili přímo z nádraží nedaleko Kyjeva, kam dojeli po celonoční cestě z Polska. V Borodjance, kam dorazili kolem 09:00 místního času (08:00 SELČ), zůstali několik minut, během kterých si prohlédli ruiny obytných domů poničených ruskými rakety a leteckým bombardováním. Podívali se také graffiti známého umělce Banksyho, na kterém malý chlapec poráží dospělého muže.

Cestu obou prezidentů doprovázejí přísná bezpečnostní opatření, na místě jsou čeští i slovenští ozbrojení policisté a také ukrajinští vojáci.

V Borodjance žilo před válkou na 13.000 lidí. Krátce po zahájení invaze ruské jednotky postupující od severu, z běloruského území, město ležící zhruba 50 kilometrů od centra Kyjeva obsadily. Borodjanku při bojích a ostřelování téměř srovnaly se zemí, uvedla tehdy tamní správa. Z města se ruští vojáci stáhli loni na přelomu března a dubna po neúspěšné ofenzivě zaměřené na Kyjev.

Pavel s Čaputovou dorazili do Kyjeva, budou jednat se Zelenským

Na Ukrajinu dnes ráno společně přijeli český prezident Petr Pavel a slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přicestovali vlakem krátce poté, co se řada míst na Ukrajině včetně Kyjeva stala v noci na dnešek terčem nové série ruských raketových útoků. Oba státníci mají na programu mimo jiné setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Pro Pavla, který byl do funkce uveden letos v březnu, to je první návštěva Ukrajiny od loňského únorového zahájení ruské invaze.

Na termínu cesty se Pavel dohodl krátce po své inauguraci telefonicky se Zelenským. Že se cesta uskuteční společně s Čaputovou, která již na Ukrajině byla dříve, se oba politici domluvili po zvolení Pavla. Prezidenta a prezidentku po příjezdu na nádraží ve městě Nemišajeve, které leží desítky kilometrů severozápadně od Kyjeva, přivítali mimo jiné bývalý ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis a český velvyslanec v Kyjevě Radek Matula.

  Ruský velvyslanec při OSN obvinil Černochovou z podpory terorismu

Pavel i Čaputová zvolili stejný způsob dopravy jako další evropští i světoví státníci, kteří Ukrajinu v posledních měsících navštívili. Vládními speciály se dopravili na polské letiště Rzeszów, odkud je policejní kolona dovezla na vlak do Přemyšle. Cestu doprovázejí přísná bezpečnostní opatření. Několikačlenný tým obou prezidentů střeží ozbrojení ochránci. Termín návštěvy nesměl být předem zveřejněn a cestující ve vlaku museli mít vypnuté mobilní telefony kvůli riziku jejich zaměření.

Rusko v noci na dnešek podniklo další sérii vzdušných útoků na ukrajinská města a infrastrukturu. Protiletecký poplach několik hodin platil pro celou Ukrajinu s výjimkou západních oblastí. Podle ukrajinských úřadů si útoky pomocí raket a dronů vyžádaly nejméně pět mrtvých a několik zraněných; exploze byly hlášeny i z Kyjeva, ale bez výraznějších škod či obětí.

Ukrajinu po jejím napadení Ruskem navštívilo již několik českých politiků. Premiér Petr Fiala se do Kyjeva vydal necelé tři týdny po zahájení ruské invaze, v říjnu pak v zemi navštívila část české vlády. Na Ukrajině byli i ministr zahraničních věcí Jan Lipavský nebo ministryně obrany Jana Černochová.

Česko patří v přepočtu na obyvatele k významným podporovatelům napadené země. Černochová v únoru řekla, že loni ministerstvo obrany Ukrajině poskytlo mimo jiné 38 tanků, 55 bojových vozidel pěchoty, čtyři kusy letecké techniky a 13 samohybných kanónových houfnic. Podle Fialy česká vládní vojenská pomoc Ukrajině činila do poloviny letošního února deset miliard korun. Podle poradce pro národní bezpečnost Tomáše Pojara poslal zbraně a vybavení za dalších 30 miliard korun český obranný průmysl.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com