Polsko zabavilo školu ruské ambasády ve Varšavě, Moskva hrozí tvrdou reakcí

Polské úřady zabavily školu ruského velvyslanectví ve Varšavě, podle polského ministerstva zahraničí budova patří polskému státu, informovala agentura Reuters. Ruská diplomacie krok polských úřadů označila za flagrantní porušení mezinárodní úmluvy o diplomatických vztazích a uvedla, že to nezůstane bez tvrdé reakce. Agentura TASS napsala, že polské úřady daly personálu školy čas do 19:00 moskevského času (18:00 SELČ), aby budovu školy opustil.

„Tento poslední nepřátelský čin polských úřadů považujeme za nehorázné porušení Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích z roku 1961 a za zásah do ruského diplomatického majetku v Polsku,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničních věcí v prohlášení. „Takový drzý krok Varšavy, který přesahuje rámec civilizovaných mezistátních vztahů, nezůstane bez tvrdé reakce a důsledků pro polské úřady a polské zájmy v Rusku,“ dodalo.

Polská veřejnoprávní televize informovala, že policie se ráno objevila před ruskou ambasádou ve Varšavě. Polské ministerstvo zahraničí agentuře Reuters sdělilo, že budova, v níž je škola ruské ambasády, patří polskému státu, a že polské úřady jednají v souladu se zákonem.

„Podle našeho názoru, který nám potvrdily soud, patří tento majetek polskému státu a Rusko ho drží nelegálně,“ uvedl mluvčí polského ministerstva zahraničí Lukasz Jasina.

Podle ruského velvyslance ve Varšavě Sergeje Andrejeva ale polské úřady nemají právo budovu zabrat, protože je diplomatická. Andrejev dříve tento týden uvedl, že polská prokuratura nařídila zmrazení velkého množství peněz na bankovních účtech ruské ambasády a obchodní mise v Polsku.

Polsko už loni v březnu, krátce po napadení Ukrajiny ruskou armádou, oznámilo vyhoštění 45 ruských diplomatů, které Varšava podezírala, že pracují pro ruskou tajnou službu.

ČTK

  Aktivistku Gretu Thunbergovou zadržela při demonstraci londýnská policie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com