Česko si připomíná 1. máj, konají se demonstrace, průvody i majálesy

Lidé v Česku si dnes připomínají 1. máj – Svátek práce. V Praze i dalších městech se uskuteční shromáždění a demonstrace politických stran, po celé zemi se organizují majálesy, stavění máje, prvomájové průvody i akce, které první květnový den spojují spíše s oslavami lásky.

Na Střeleckém ostrově v centru Prahy si Svátek práce připomenou sociální demokraté i komunisté. Anarchisté na stejném místě pořádají piknik, zhruba hodinu po poledni se pak vydají pochodem přes centrum na ostrov Štvanice. Iniciativa Zachraňme náš stát organizuje mírový pochod z náměstí Republiky na Vítkov, kde se pod sochou Jana Žižky uskuteční demonstrace. Na Letné u metronomu je ohlášena akce Chceme mír!, kterou pořádá uskupení Česká suverenita. Na Kampě se uskuteční studentský majáles.

Ve Zlíně prvomájové oslavy navazují na baťovskou tradici. Prvomájový průvod vyjde od Baťova mrakodrapu, cíl bude na náměstí Míru. Do průvodu se zapojí členové různých spolků a organizací, lidé ponesou transparenty s dobovými hesly.

Svátek práce je mezinárodní dělnický svátek, který se první květnový den slaví od roku 1890. Na návrh francouzských socialistů ho v roce 1889 zavedla II. internacionála na připomínku vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu 1. května 1886. V českých zemích se poprvé slavil v roce 1890 na Střeleckém ostrově v Praze. Anarchisté tvrdí, že je to původně jejich svátek, který si podle nich socialisté a komunisté neprávem přivlastňují.

O dnešním svátku mohou být nákupní centra či potravinové řetězce otevřené. Jiná situace bude za týden, kdy se slaví Den vítězství. Osmého května musí mít obchody nad 200 metrů čtverečních podle zákona o prodejní době zavřeno. Výjimku mají čerpací stanice, lékárny či obchody na letištích a nádražích. Kurýři rozvážkových služeb nabídnou rozvoz nákupů po oba sváteční dny.

  Pokles se zastavil, přibylo o třetinu víc případů než před týdnem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com