Petr Pavel vyzývá demokratický svět k jednotě, varuje před Čínou a Ruskem

Demokratický svět má šanci uspět pouze tehdy, když bude vystupovat jednotně; musí být silnější než jeho rivalové, řekl během Kodaňského summitu pro demokracii český prezident Petr Pavel. Varoval přitom před Čínou, která je podle něj pro země vyznávající demokratické hodnoty a ochranu lidských práv v dlouhodobém horizontu nebezpečnějším soupeřem než Rusko. Zároveň ale upozornil, že pokud by Moskva ovládla Ukrajinu, bude chtít postupovat dál. Pavel se dnes také v Kodani setkal s dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou a královnou Margrethe II.

Demokratické země by podle prezidenta měly být sjednocené a nabízet spolupráci všem státům, které o to mají zájem. „Pokud necháme nějaký prostor otevřený, vejde tam Rusko nebo Čína,“ řekl Pavel. „Pokud chceme svět, kde platí pravidla a ne síla, měli bychom být otevřenější vůči dalším zemím,“ dodal.

Připomněl, že mnoho západních politiků bylo dlouho přesvědčeno, že s Ruskem bude možné obchodovat a dohodnout se. „Probudit se“ ale měli už v roce 2014, kdy Rusové anektovali ukrajinský Krym. Ruská armáda se podle českého prezidenta nyní na Ukrajině chová jako nacistické Německo za druhé světové války, když třeba útočí na civilní cíle.

Na rozdíl od Ruska má ovšem podle Pavla skutečnou sílu Čína, která se snaží získat hlavní slovo v globální politice hlavně ekonomickými prostředky. „Čína je naším strategickým soupeřem, netají se tím, že by chtěla přepsat mezinárodní právní a obchodní systém, aby lépe vyhovoval jejím zájmům,“ řekl Pavel. Zároveň připomněl, že Peking se dosud snažil vybudovat si postavení ve světě ekonomickými prostředky, zajistil si klíčové nerostné suroviny a má silný vliv v mnoha afrických zemích. „To nás nemůže nechat v klidu a měli bychom ke všemu, co se týká Číny, přistupovat velice obezřetně,“ dodal. Jde například o investice do strategické infrastruktury nebo využívání klíčových surovin. Připomněl také, že Čína usiluje o sjednocení s Tchaj-wanem za každou cenu. Tchaj-wan má demokratickou vládu, ale Čína ho považuje za svoji vzbouřeneckou provincii. Vztahem k Číně se zabývá i Severoatlantická aliance.

  Je to můj projekt. Babiše rozčílily otázky na stavbu onkologického centra

Na Kodaňském summitu pro demokracii, který pořádá bývalý generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen, vystoupil prostřednictvím videospojení například ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nebo současný šéf NATO Jens Stoltenberg.

Pavel jednal s dánskou premiérkou o zvýšení dodávek munice Ukrajině

Petr Pavel v Kodani jednal s premiérkou Frederiksenovou o bezpečnostních otázkách, jako je migrace a ochrana vnější hranice Evropské unie. Hovořili spolu také o podpoře Ukrajiny, která už bezmála rok a čtvrt čelí ruské agresi.

Pavel připomněl, že Česko a Dánsko jsou ve skupině zemí, které Ukrajinu podporují od začátku ruské invaze. „Dohodli jsme se, že budeme hledat další způsoby, jak pomoci, jak kombinovat dánské zdroje a kapacitu našich výrobních závodů, abychom mohli vyrobit více munice a poslat ji na Ukrajinu,“ řekl prezident.

Dánsko poskytlo Kyjevu pomoc v hodnotě 9,1 miliardy dánských korun (28,85 miliardy korun), přičemž přibližně 7,7 miliardy dánských korun připadá na vojenskou podporu. Prezident s premiérkou mluvili také o přípravách na summit Severoatlantické aliance, který se uskuteční v červenci ve Vilniusu.

Ukrajina očekává, že NATO pro ni bude mít na své vrcholné schůzce konkrétní nabídku. Podle Pavla by aliance mohla zformulovat bezpečnostní garance pro Kyjev pro období od okamžiku, kdy dostane pokyn, aby se na vstup připravoval, do doby, než do NATO vstoupí. Prezident připomněl, že takových bezpečnostních garancí se před ratifikací vstupu všemi členskými zeměmi aliance dostalo Finsku. Pavel dodal, že na obsahu těchto záruk pro Ukrajinu NATO v současnosti pracuje.

Kromě bezpečnosti Pavel s Frederiksenovou hovořili o otázkách spojených s energetikou. Dánsko vyrábí 60 procent elektrické energie z obnovitelných zdrojů, největší podíl mezi nimi má větrná energie. Český prezident zastupuje zemi, která v energetickém mixu prosazuje energii vyráběnou z jádra, Dánsko naopak už před lety rozhodlo o tom, že v zemi žádné atomové elektrárny nevzniknou. Pavel také s Frederiksenovou mluvil o úsilí Česka o „derusifikaci“ energetiky.

  Češi se přestávají chránit před koronavirem, ukazují data

Českého prezidenta dnes přijala dánská královna Margrethe II. a Pavel si prohlédl Královské stáje, kde chovají i starokladrubské koně. Hřebce, kterého pojmenovala Avanti, dostala královna loni darem k 50. výročí vlády.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com