Dohoda o dluhovém stropu zabránila kolapsu, míní Biden

Dohoda o dluhovém stropu zabránila ekonomické krizi a kolapsu, uvedl v noci na dnešek americký prezident Joe Biden ve svém prvním projevu z oválné pracovny Bílého domu. Zákon o pozastavení platnosti dluhového stropu USA, který americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti, podepíše během dneška, informuje agentura AP.

„Nikdo nedostal všechno, co chtěl, ale Američané dostali, co potřebovali,“ řekl Biden v projevu, který přednesl v pátek večer místního času (v noci na dnešek SELČ). Vyzdvihl ochotu ke kompromisu, kterou při vyjednávání o dluhovém stropu projevily obě strany, tedy jak jeho demokraté, kteří mají pod kontrolou Senát, tak republikáni, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů.

Obě komory Kongresu návrh zákona přesvědčivou většinou schválily tento týden. Biden je k tomu opakovaně vyzval. „Schválení této rozpočtové dohody bylo klíčové,“ podotkl v noci na dnešek. „V sázce už nemohlo být víc.“

„Snižujeme výdaje a zároveň deficity,“ poznamenal dále americký prezident. Vyjádřil také přesvědčení, že se podařilo ochránit důležité sociální a zdravotnické výdaje i investice do infrastruktury a čisté energie.

Američtí prezidenti obvykle projevy z oválné pracovny přednáší jen při výjimečných událostech, jako byly například teroristické útoky z 11. září 2001 nebo výbuch raketoplánu Challenger.v roce 1986. Biden tak učinil, aby zdůraznil vážnost situace, která by nastala, kdyby se nenašel kompromis.

Schválený zákon odkládá problém dluhového stropu, který hrozil turbulencemi v americké i světové ekonomice. Až jej Biden podepíše, pozastaví uplatňování pravidel o dluhovém stropu do ledna 2025. Počítá také s omezením růstu státních výdajů o 1,5 bilionu dolarů (asi 33 bilionů korun) v příštích deseti letech, se škrty v rozpočtu daňové správy a zpřísněním některých podmínek pro čerpání sociální pomoci.

Do platební neschopnosti se Spojené státy ještě nikdy nedostaly, ačkoliv podobně blízko byly v roce 2011. Letos hrozila už 5. června.

  Ve Francii po dvou neklidných večerech pokračují protesty proti penzijní reformě

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com