Prezident Pavel jmenoval ústavními soudci Baxu, Wintra a Zemanovou

Prezident Petr Pavel dnes na Pražském hradě jmenoval někdejšího předsedu Nejvyššího správního soudu (NSS) Josefa Baxu, profesora ústavního práva Jana Wintra a bývalou prezidentku Soudcovské unie Danielu Zemanovou ústavními soudci. Jde o první členy Ústavního soudu (ÚS), které Pavel vybral po své březnové inauguraci. Kandidáty minulý týden schválil Senát.

Trojice nováčků v patnáctičlenném týmu ústavních soudců zaplnila místa po Jaroslavu Fenykovi, Janu Filipovi a Miladě Tomkové, jejichž desetiletý mandát skončil 3. května. V neděli vypršelo funkční období také Vladimíru Sládečkovi, kandidáta na toto místo prezident zatím neoznámil. „Předpokládám, že podklady k posuzování předáme Senátu v nejbližších dnech,“ řekla novinářům mluvčí prezidenta Markéta Řeháková.

O Baxovi se spekuluje jako o možném adeptovi na předsedu Ústavního soudu po Pavlu Rychetském, jehož mandát vyprší 6. srpna. Prezident to nepotvrdil, ale ani nedementoval. V srpnu skončí mandát také soudci Ludvíku Davidovi. Předání podkladů k jejich nástupcům horní komoře Parlamentu očekává Hrad v červnu. „Prezident ještě není rozhodnutý o všech jménech, jasno je víceméně o tom prvním kandidátovi,“ řekla Řeháková.

Pavel při ceremoniálu řekl, že nebude skrývat uspokojení ze jmenování první trojice kandidátů. Odmítl však, že by šlo o jeho vítězství. „Jmenováním tří velice kvalitních lidí do funkcí ústavních soudců jsme vyhráli všichni,“ uvedl. Jde podle něj o úspěch nových soudců, ale také všech, kdo se na jejich výběru podíleli. Trojici popřál mnoho úspěchů a zdraví. Nepochybuje o tom, že budou nezávislými a spravedlivými soudci. „A zítra do práce,“ řekl při přípitku Rychetský.

Třiašedesátiletý Baxa je soudcem od roku 1984. Předsedou NSS byl jmenován hned po jeho ustavení v roce 2003, byl jím až do září 2018. Podílel se na založení Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. V roce 1998 se stal prvním náměstkem ministra spravedlnosti a byl jím až do roku 2002 – pracoval postupně pro Otakara Motejla, Jaroslava Bureše a Pavla Rychetského před jeho odchodem mezi ústavní soudce.

  Absolutní selhání odboráře Středuly. Vůdce prořídlého davu se paktoval s kolaboranty

Čtyřiačtyřicetiletý Wintr vystudoval souběžně s pražskou právnickou fakultou také historii a politologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Z práva i politologie má doktorský titul. V roce 2019 se stal tajemníkem Stálé komise Poslanecké sněmovny pro Ústavu ČR, působil také jako člen Legislativní rady vlády. Wintr působil rovněž v rozkladové komisi Českého statistického úřadu či v Etické komisi Českého rozhlasu. V letech 2012 až 2017 byl i členem Rady ČTK, které v letech 2014 až 2015 předsedal.

Jednapadesátiletá Zemanová je soudkyní od roku 2001, dosud působila jako místopředsedkyně ústeckého krajského soudu pro pobočku v Liberci. Předtím pracovala u Nejvyššího správního soudu a poté u pražského městského soudu. V čele Soudcovské unie stála v letech 2014 až 2020. Zaměřovala se zejména na přípravu a výběr soudců, podmínky působení a výběr funkcionářů a problematiku státní správy soudů. Od Jednoty českých právníků získala medaili za přínos justici.

„Soudce ÚS se ujímá své funkce složením slibu do rukou prezidenta republiky. O zařazení nových soudců do konkrétního senátu a o přidělení nových věcí však rozhodne až plénum ÚS. Není ale pochyb o tom, že všichni tři soudci jsou pro svoji novu roli dobře připraveni a že spolu s ostatními soudci budou dalších deset let pozorně chránit ústavnost a lidská práva,“ uvedl generální sekretář ÚS Vlastimil Göttinger.

U soudu je momentálně neobsazené místo ve čtvrtém senátu s Radovanem Suchánkem a Josefem Fialou. Ve třetím senátu s Jiřím Zemánkem a Ludvíkem Davidem jako „dočasně zastupující soudce“ působí Vojtěch Šimíček, jenž se však nedávno stal místopředsedou soudu. Neobsazený zatím zůstává ještě druhý místopředsednický post.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com