Po zničení Kachovské přehrady neproudí voda do kanálu pro Krym

Po zničení hráze Kachovské přehrady na řece Dněpr přestává vtékat voda do Severokrymského kanálu, který je klíčový pro zásobování vodou Krymského poloostrova anektovaného Ruskem. Dnes o tom informuje britská vojenská rozvědka nebo ruskojazyčný servis BBC s odvoláním na uživatele sociálních sítí.

Severokrymský kanál, který měří asi 400 kilometrů, začíná mezi Tavrijskem a Novou Kachovkou, měst, ležících u zničené hráze. Poté, co se v úterý hráz protrhla, se hladina vody v přehradě pravděpodobně dostala pod úroveň přívodu do Severokrymského kanálu. „Voda na Krym brzy přestane téct,“ uvádí britská vojenská rozvědka s tím, že v jižní části Chersonské oblasti a na severu Krymu se zhorší její dostupnost. Předpokládá, že ruské úřady na anektovaném poloostrově potřebu vody tamních obyvatel pokryjí z nádrží, vrtáním nových studní nebo dodávkami balené vody z Ruska. Vyloučená není ani distribuce vody na příděl.

To, že vody v kanálu výrazně ubylo, zachycují uživatelé sociálních sítí, kteří ukazují zbytky vody na dně kanálu, nebo satelitní snímky, na kterých je vidět pokles hladiny u přívodem nad zničenou hrází Kachovské přehrady.

Britská rozvědka také v souvislosti se zničením přehrady varuje před hrozící zdravotní krizí v zaplavených oblastech kontrolovaných jak Ruskem, tak Ukrajinou.

Ukrajina obvinila Rusko, že vyhodilo do povětří hráz Kachovské přehrady i tamní vodní elektrárnu, které ruské jednotky ovládají od prvních týdnů invaze na Ukrajinu. Naopak Moskva tvrdí, že zničení obří přehrady mají na svědomí Ukrajinci. Kromě záplav tato katastrofa znamená obrovskou škodu na životním prostředí i problém nejen pro zásobování vodou obyvatel, ale i rozsáhlých zemědělských oblastí.

ČTK

  Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com