Ukrajinská protiofenziva začala před několika dny, potvrdil Macron

ft.com/

Dlouho očekávaná ukrajinská protiofenziva začala před několika dny, prohlásil dnes francouzský premiér Emmanuel Macron na tiskové konferenci v Paříži se svým polským kolegou Andrzejem Dudou a německým kancléřem Olafem Scholzem. Dodal, že protiofenzívu plánovali vojenští velitelé s velkým smyslem pro taktiku, uvedla agentura Reuters.

„Ukrajinská protiofenzíva začala před několika dny,“ řekl Macron po boku Scholze a Dudy v Elysejském paláci. „Má trvat několik týdnů, nebo dokonce několik měsíců. Chceme, aby byla co nejúspěšnější, abychom pak mohli zahájit fázi vyjednávání za správných podmínek,“ dodal.

„Udělali jsme vše pro to, abychom tomu pomohli,“ řekl také Macron na společné tiskové konferenci. „Zintenzivnili jsme dodávky munice, zbraní a ozbrojených vozidel…. Budeme v tom pokračovat i v příštích dnech a týdnech,“ dodal.

Duda dnes vyzval členské země NATO, aby Ukrajině nabídly perspektivu. Dodal, že nadcházející summit Severoatlantické aliance ve Vilniusu snad Kyjevu přinese „světlo na konci tunelu“, po kterém tak dlouho touží.

Scholz uvedl, že intenzivní debata o bezpečnostních zárukách má smysl, ačkoliv hlavní úsilí je nyní zaměřeno na podporu Ukrajiny v obraně proti ruské invazi. Jasné je podle něj zatím to, že konkrétní bezpečnostní garance jsou potřeba.

Také Macron byl zdrženlivější než Duda pokud jde o vidinu vstupu Ukrajiny do aliance. Řekl, že by se mělo hovořit o „podpoře Ukrajiny ze strany NATO, aby měla všechny vyhlídky, na které má nárok“. Vyjádřil také naději, že nadcházející summit NATO umožní vytyčit směr a vypracovat jasnou vizi budoucnosti kolektivní bezpečnosti.

Macron dnes jednal s Dudou a Scholzem v rámci takzvaného výmarského trojúhelníku, což je volné uskupení Německa, Francie a Polska. Tento diskusní formát byl založen v roce 1991. Zpočátku bylo jeho hlavním cílem přiblížit Polsko a další východoevropské státy Evropské unii a NATO.

  Prokremelská média berou útokem předvolební Německo

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com