MF navrhuje dividendu z loňského zisku ČEZ 145 Kč

investicniweb.cz

Ministerstvo financí (MF) s ohledem na loňský rekordní zisk energetické společnosti ČEZ a pozitivní výhled jejího dalšího hospodaření navrhuje výplatu dividendy 145 Kč na akcii. ČTK to dnes odpoledne sdělilo ministerstvo financí v tiskové zprávě. Vedení ČEZ navrhlo vyplacení 80 procent z loňského čistého zisku, což je 117 korun na akcii.

V případě schválení návrhu ministerstva bude podle MF vyplacena dividenda ve výši celkem 78 miliard Kč, což odpovídá 100 procentům očištěného konsolidovaného čistého zisku Skupiny ČEZ za rok 2022. Stát drží ve firmě akciový podíl 69,78 procenta a získá tak příjem 54 miliard Kč se splatností v obvyklém termínu 1. srpna, dodalo MF v tiskové zprávě.

„Ministerstvo financí, které vykonává majoritní akcionářská práva státu v ČEZ, podalo z pozice akcionáře protinávrh k rozhodnutí o rozdělení loňského zisku společnosti. O návrzích se bude hlasovat na valné hromadě, která se letos uskuteční v pondělí 26. června,“ uvedlo MF.

I v případě návrhu vedení ČEZ jde zatím o nejvyšší částku, jakou by společnost akcionářům vyplácela. V případě schválení návrhu vedení firmy by ČEZ akcionářům na dividendách vyplatil téměř 63 miliard korun, z toho 44 miliard Kč státu.

„Je to dobrá zpráva pro akcionáře ČEZ. Výplata 100 procent konsolidovaného zisku bezesporu dává v současné situaci veřejných financí smysl,“ řekl na dotaz ČTK makléř Wood & Company Vladimír Vávra. Poněkud zvláštní je podle něj komunikační taktika vlády, která nechávala oznámení protinávrhu dividendy na poslední možnou chvíli. Navíc počátkem května přitom MF vydalo prohlášení, že vyšší než managementem navrhovanou dividendu 117 korun na akcii požadovat nebude, dodal.

MF musí použít všechny cesty k nalezení příjmů, které by mohly snížit vysoký očekávaný deficit, souhlasil analytik XTB Tomáš Cverna. Nicméně i on si myslí, že návrh na vyplacení dividendy mohl být oznámen dříve. Vyšší dividenda nebude pozitivem pouze pro státní rozpočet, ale i pro minoritní akcionáře, pro které může být letošní dividenda možná poslední, podotkl.

  Havlíček: Vláda by mohla od prosince zavést některé kompenzace pro firmy

Také analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal ohlášení vyšší dividendy chválí. „Stát tak získá dodatečné miliardy korun, a to rychle, dostane také srážkovou daň z dividend ostatních akcionářů. Stát snad ukázal konečně cestu, že zestátnění není cesta. Vláda ukáže voličům, že elektřina sice zdražila, ale z ČEZ všechno plyne občanům. Hněv se tak snad zmenší,“ poznamenal.

Loni představenstvo ČEZ navrhovalo dividendu 44 korun za akcii, ale stát požadoval vyšší výplatu. Ministerstvo financí pak na valné hromadě prosadilo jako největší akcionář svůj návrh na dividendu 48 korun za akcii. Stát jako majoritní akcionář získal zhruba 18 miliard korun. Dosud nejvyšší dividenda ČEZ byla 53 korun na akcii v roce 2009. V roce 2021 byla vyplacena dividenda 52 korun na akcii. Mezi akcionáře bylo rozděleno 28 miliard korun, stát jako majoritní akcionář získal 20 miliard korun.

Stát nyní drží zhruba 70 procent akcií ČEZ. Vláda v květnu schválila návrh zákona o přeměnách obchodních společností, podle něhož by místo dosud potřebných 90 procent hlasů všech akcionářů mělo nově pro rozdělení firem stačit 75 procent hlasů akcionářů přítomných na valné hromadě. Akcie ČEZ na pražské burze na to tehdy reagovaly prudkým poklesem, podle analytiků totiž návrh usnadní možné rozdělení a zestátnění části skupiny ČEZ. Premiér Petr Fiala (ODS) však v této souvislosti odmítl, že by zákon cílil na konkrétní firmu. Zároveň ale přiznal, že vláda chce posílit kontrolu státu nad energetickou infrastrukturou, což se podle něj ukázalo být důležité v době nedávné energetické krize. Nadcházející valná hromada však otázku možné transformace ČEZ na programu nemá.

Akcie energetické firmy ČEZ na pražské burze dnes vzrostly o 0,19 procenta na 1042 korun.

  Příjem ČR z cestovního ruchu loni stoupl na 175 miliard Kč, překonal i r. 2019

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com