Putin: Ukrajině brzy dojde vojenské vybavení, Zelenskyj je ostuda Židů

Ukrajině brzy dojde vojenské vybavení a stane se zcela závislou na dodávkách ze západních zemí, prohlásil na ekonomickém fóru v Petrohradu ruský prezident Vladimir Putin. Podle agentury Reuters také tvrdil, že Ukrajina nijak nepostupuje ve své protiofenzivě a chválil vlastní armádu, proti které prý ta ukrajinská „nemá žádnou šanci“. Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Putin označil za ostudu židovského národa a obvinil ho, že není Žid.

„Ukrajina už brzy úplně přestane používat vlastní techniku. Nic nemají. Všechno, s čím bojují, a všechno, co používají, je dodáno zvenčí. A takhle nemůžete bojovat dlouho,“ uvedl prezident. „Hlavní je, že nejsou úspěšní v žádné z oblastí,“ řekl Putin na adresu ukrajinské armády s odvoláním na ruské vojenské velení. Armáda země, kterou ruská vojska loni v únoru napadla, pak má podle něj „obrovské ztráty, v porovnání s ruskou armádou až více než jeden ku deseti. To je fakt,“ řekl Putin v odpovědi na otázku na ekonomickém fóru.

Podobná tvrzení z oblasti konfliktu nelze nezávisle ověřit. Nezávislí odborníci podle Reuters uvádějí, že Ukrajina podstatně větší ruskou armádu za téměř 16měsíční konflikt překonává. Ukrajinci například Rusy donutili k ústupu na severu země, po neúspěšné ofenzivě na Kyjev, a v okolí měst Charkov a Cherson.

Kyjevu západní země vojensky i jinak pomáhají od počátku ruské agrese. Ukrajinská armáda, částečně vybavená západní technikou, nyní na několika místech přešla do ofenzivy s cílem osvobodit Ruskem okupované území.

Ukrajinští představitelé uvádí, že postupují v oblasti fronty na východě a jihu země. Své vojenské ztráty Kyjev oficiálně neuvádí. Moskva od začátku své invaze do sousední země několikrát uvedla, že přišla o tisíce vojáků, podle pozorovatelů jsou ale tato čísla mnohonásobně vyšší.
Putin označil Zelenského za ostudu židovského národa a obvinil ho, že není Žid

  Premiér Johnson chce zůstat ve funkci do poloviny příští dekády

Ukrajinský prezident Zelenskyj není Žid, je ostudou židovského národa, prohlásil Putin podle agentury TASS Putin na ekonomickém fóru v Petrohradu. Moderátor předtím v rámci diskuze uvedl, že Západ nerozumí ruskému obvinění Ukrajiny z nacismu, když je prezident této země Žid.

„Už od dětství mám mnoho židovských přátel. Říkají mi: Zelenskyj není Žid. Je to ostuda židovského národa,“ prohlásil ruský prezident, načež v sále podle ruských médií zazněl potlesk. Ukrajince následně označil za neonacisty a podle serveru RBK uvedl, že za druhé světové války bylo na území Ukrajiny zavražděno 1,5 milionu Židů. „Jak to lze popírat?“ ptal se Putin, zatímco se v sále podle serveru Meduza promítaly dobové záběry nacistických hrůz z Polska a Ukrajiny. Německá nacistická armáda vpadla na území tehdejšího Sovětského svazu v červnu 1941. V září okupovala Kyjev, s vyhlazováním židovského obyvatelstva začali nacisté jen krátce poté.

Rusko tvrdí, že ruská vojska zaútočila loni v únoru na Ukrajinu, aby „demilitarizovala“ a „denacifikovala“ sousední zemi, přestože v jejím čele stojí prezident židovského původu a krajní pravice podle výsledků posledních voleb sehrávala v ukrajinské politice zcela okrajovou roli. Západ i Kyjev opakovaně uvádějí, že jde jen o záminku pro získání ukrajinského území.

Loni ruský ministr zahraniční Sergej Lavrov vyvolal diplomatickou roztržku s Izraelem, když prohlásil: „Zelenskyj je Žid? Hitler byl podle mého názoru také židovského původu, takže to vůbec nic neznamená. Slýcháme od Židů, že největší antisemité byli právě Židé“. O několik dní později se Putin podle kanceláře izraelského předsedy vlády při telefonickému rozhovoru tehdejšímu izraelskému premiérovi Naftalimu Bennettovi omluvil.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com