Turecko chce mírový summit s Ruskem, podle Zelenského to není žádoucí

Negativní dopad války na Ukrajině na okolní region a svět dále sílí. Dnes to po jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským řekl podle agentury Reuters turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Dodal, že Turecko je ochotné uspořádat mírový summit za účasti Ruska. Podle Zelenského je však nejdříve nutné vypracovat mírový plán a až pak začít jednání s Moskvou.

Erdogan se Zelenským mluvil o průběhu války, o bezpečnosti plavby po Černém moři či o obchodě mezi oběma zeměmi. Turecko v minulosti například vystupovalo jako prostředník při jednání o dohodě, která v letech 2022 a 2023 umožnila přepravu ukrajinských zemědělských produktů přes Černé moře do světa. Do dohody byly zapojeny vedle Ankary také Ukrajina, Rusko a OSN. Po vypršení dohody Ukrajina častěji pro export zemědělských produktů využívá trasy po Dunaji či pozemní cesty.

Podle Erdogana důsledky války na Ukrajině sílí. „Jsme připraveni hostit mírový summit, kterého by se zúčastnilo i Rusko,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání se Zelenským turecký prezident. Zároveň vyjádřil podporu ukrajinské územní celistvosti. „Budeme dále pracovat na ukončení války a ve prospěch spravedlivého a vyjednaného míru,“ řekl Erdogan.

Podle Zelenského by se měl nejdříve vypracovat mírový plán vycházející z ukrajinských návrhů. Až pak by podle něj bylo možné začít jednání za účasti Moskvy. „Všechny návrhy na urovnání této války musí vycházet z návodu navrženého zemí, která brání své území a lid,“ řekl Zelenskyj. Ukrajina mimo jiné požaduje úplný odchod ruských vojsk z napadené země. Kyjev již požádal Švýcarsko, aby uspořádalo konferenci o míru, jejímž východiskem by byly ukrajinské požadavky. Moskva takový postup označila za ztrátu času.

Zelenskyj také uvedl, že Erdoganovi předal seznam ukrajinských občanů, především krymských Tatarů, kteří jsou „vězněni v ruských věznicích a táborech v mimořádně krutých a nelidských podmínkách“. Turecko již dříve zprostředkovalo výměnu zajatců mezi Ruskem a Ukrajinou.

  Papež ve vánočním poselství vyzval k ukončení války, nejen té na Ukrajině

Zelenskyj přicestoval do Turecka dnes odpoledne. V Istanbulu jednal s Erdoganem a dalšími tureckými představiteli. Mimo jiné také navštívil loděnici, kde se pro Ukrajinu staví dvě bojová plavidla. „Uzavřeli jsem dohody na společných obranných projektech na úrovni vlády i jednotlivých firem,“ uvedl Zelenskyj bez dalších podrobností. Ukrajinská armáda také využívala bezpilotní prostředky turecké provenience Bayraktar, které byly klíčovou zbraní v prvních měsících války. Turecko však vůči Rusku v souvislosti s konfliktem neuplatnilo sankce a dále vede s Moskvou jednání.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com