Akademický senát VŠE umožnil rektorovi odvolání děkana Ševčíka

Akademický senát Vysoké škole ekonomické (VŠE) v Praze dnes hlasováním umožnil rektorovi univerzity Petru Dvořákovi odvolat Miroslava Ševčíka z funkce děkana Národohospodářské fakulty (NF) VŠE. Rektor chce Ševčíka odvolat proto, že podle něj poškozuje dobré jméno školy. Podobně se dnes vyjádřili i někteří členové senátu. Pětašedesátiletý Ševčík a jeho podporovatelé z fakulty se proti tomu ohradili. Ševčík je připraven se proti rozhodnutí bránit právní cestou.

Návrh v tajném hlasování na mimořádném jednání univerzitního akademického senátu podpořilo 20 z 26 přítomných senátorů. Šest senátorů se vyjádřilo proti.

Podle vysokoškolského zákona může rektor odvolat děkana z vlastního podnětu po předchozím vyjádření akademického senátu fakulty a se souhlasem celouniverzitního akademického senátu v případě, kdy děkan závažným způsobem neplní své povinnosti nebo závažným způsobem poškozuje zájem vysoké školy nebo fakulty. Akademický senát Národohospodářské fakulty VŠE minulou středu jednání o návrhu k odvolání Ševčíka přerušil.

Ševčík po oznámení výsledku hlasování novinářům řekl, že v případě, že se rektor Dvořák rozhodne ho odvolat, se bude bránit. „Využiju právní kroky k tomu, abych ukázal, že celý ten proces je špatně postavený, že mě odvolávají v podstatě za to, že jsem pomohl zraněnému člověku,“ řekl Ševčík.

Rektor Dvořák k možnému právnímu sporu řekl, že děkan Ševčík má právo se touto cestou bránit. „Budu se snažit, aby mé rozhodnutí, které budu činit, pokud ho učiním, nemělo žádné vady,“ řekl. Doplnil, že dalším krokem k odvolání Ševčíka z funkce děkana fakulty je projednání jím podaného podnětu na zasedání akademického senátu národohospodářské fakulty. Řekl, že pokračování přerušeného zasedání fakultního akademického senátu mělo být svoláno „bez zbytečného odkladu“. Podobně se dříve vyjádřili zástupci fakultního senátu. Podle předsedy akademického senátu fakulty Jána Pavlíka bude jednání pokračovat poté, co budou vyhotovena mimo jiné právní stanoviska k rizikům odvolání děkana v souvislosti s možným zásahem ministerstva, a poté co se s novými podklady senátoři seznámí. Konkrétní termín neuvedl.

  Fiala: Česká armáda je připravena, nebezpečí nám ale díky NATO nehrozí

Dvořák dnes na zasedání univerzitního akademického senátu zopakoval, že odvolání Ševčíka nenavrhl pouze jako reakci na demonstraci 11. března. Důvodem podle něj je děkanovo dlouhodobé veřejné vystupování. Podle rektora Ševčík poškozuje dobré jméno národohospodářské fakulty i VŠE a fakulta se izoluje od dalších pracovišť. Rektor zároveň odmítl, že by snaha o odvolání Ševčíka byla omezením svobody na univerzitě nebo práva na názor.

Poškození dobrého jména univerzity vystupováním děkana Ševčíka vnímá i senátor Petr Mazouch, který zastupuje Fakultu informatiky a statistiky VŠE. Upozornil, že se mimo jiné snižuje počet studentů NF VŠE a že má rektor ve své snaze o odvolání Ševčíka „silnou oporu akademické obce“. Podle něj dříve vyjádřily nesouhlas s jednáním děkana Ševčíka všechny fakulty s výjimkou jedné.

Ševčík to, že by poškozoval dobré jméno VŠE nebo fakulty, kterou vede, odmítl. Snižující se počty studentů fakulty vysvětlil náročností studijních oborů a zdůraznil, že fakulta spolupracuje s jinými fakultami, s veřejným sektorem a základními a středními školy. Informoval, že na podporu jeho setrvání ve funkci děkana vznikly petice a mnozí mu podle něj vyjadřují podporu.

Děkan také opětovně uvedl, že u protestu 11. března před Národním muzeem v Praze, kde se po skončení protivládní demonstrace část lidí snažila z budovy odstranit ukrajinskou vlajku, pomáhal zraněnému. Jeho slova dnes na jednání akademiků potvrdil Karel Kočí, kterému údajně Ševčík u muzea pomáhal. Na Ševčíkovu pomoc zraněnému poukazoval také místopředseda univerzitního akademického senátu a zástupce Národohospodářské fakulty VŠE Jan Vondráček. Před hlasováním řekl, že podle něj jsou důvody pro odvolání Ševčíka nedostatečné.

Kvůli Ševčíkově chování vyzval rektor dříve děkana k rezignaci, Ševčík ale odstoupit odmítl. Na podnět Dvořáka proto o setrvání Ševčíka v roli děkana v dubnu jednal Akademický senát NF VŠE. Fakultní akademický senát Ševčíka neodvolal, a tak se rektor rozhodl využít své pravomoci Ševčíkovo odvolání iniciovat sám.

  Pavel vyjádřil soustrast příbuzným obětí, evropští politici kondolují Česku

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com