Jurečka: Úřady osloví uprchlíky, kteří mohou nastoupit do sociálních služeb

Resort práce se snaží cíleně vytipovat a oslovit ukrajinské uprchlíky, kteří by mohli nastoupit do zdravotnictví či sociálních služeb. V těchto oborech pracovníci dlouhodobě chybí. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Označil Česko za „nejúspěšnější zemi“ v integraci příchozích. Podle Jurečky má teď zaměstnání přes 123.000 lidí s vízem k ochraně. K nedělní půlnoci pobývalo v ČR podle údajů ministerstva vnitra 166.100 žen a 95.700 mužů z Ukrajiny ve věku od 18 do 65 let s vízem k ochraně. Celkem bylo v zemi na 373.200 ukrajinských uprchlíků.

„Sociální služby jsou jako jiné obory v situaci, kdy chybí lidské zdroje… Jedním z možných řešení, na kterém pracujeme a snažíme se cíleně vytipovávat a oslovovat lidi z řad ukrajinských uprchlíků, kteří by mohli pracovat ve zdravotních a sociálních službách. To dneska vidíme jako největší rezervoár lidí, kteří by mohli poměrně rychle doplnit chybějící stavy. Samozřejmě narážíme ale na problém vzdělání, případně otázku jeho uznávání a zároveň na jazykovou bariéru. I na tom se snažíme pracovat,“ uvedl Jurečka.

Ministr podotkl, že bez cizinců se český trh práce neobejde. K většímu zapojení domácích sil pak může podle Jurečky přispět rozšíření možností flexibilní práce či počtu míst ve školkách a dětských skupinách i snížení odvodů u částečných úvazků pro vybrané pracovníky. Jurečka zmínil, že se v posledních letech zvyšují i výdělky.

Podle ministra už nyní uprchlíci v sociálních službách a zdravotnictví pracují. Obsadili i místa v jiných oborech, kde síly dlouhodobě chybí. „ČR je z pohledu adaptace a integrace ukrajinských uprchlíků díky zapojení celé společnosti i firem vlastně nejúspěšnější zemí. K dnešnímu dni pracuje přes 123.000 uprchlíků. Ti lidé odvádějí v miliardách korun odvody na pojistném a na daních. Pomáhají na pracovním trhu na místech, která nejsme schopni dlouhodobě obsadit,“ řekl ministr. O situaci debatoval před měsícem s německým poslancem Seppem Müllerem (CDU/CSU). Tehdy uvedl, že v Česku má práci 60 procent lidí v produktivním věku. Müller pak řekl, že v Německu pracuje asi devět procent příchozích.

  Babiš požádal Maďarsko o dalších 200.000 dávek vakcíny proti covidu-19

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com