Celníci rozbili gang výrobců cigaret, co způsobili daňový únik 111 milionů Kč

Čeští celníci zadrželi v květnu 13 osob kvůli nelegální výrobě cigaret. Zadržení způsobili daňový únik na spotřební dani přes 111 milionů korun, řekl na tiskové konferenci zástupce ředitele sekce Pátrání Generálního ředitelství cel Michal Šimůnek. Zásah byl součástí společného postupu českých, polských a slovenských celníků proti výrobcům nelegálních tabákových výrobků.

Podle Šimůnka dostali čeští celníci tip na nelegální továrnu na cigarety v obci Černožice na Královéhradecku od polských kolegů. Při zásahu zajistili 8,5 milionu cigaret, většinou to byly padělky značky Marlboro. Celníci také na místě zabavili 22 tun tabáku či stroj schopný vyrábět až 2500 cigaret za minutu. Tabák pocházel z Itálie a další materiál na výrobu cigaret z Polska. Zajistili také finanční prostředky v celkové hodnotě 4,5 milionu korun a luxusní vozidla v hodnotě zhruba deset milionů korun.

Přímo při zásahu zajistili 11 osob, další dvě následně. Všichni zadržení byli cizinci, z toho pět občanů Ukrajiny, sedm občanů Gruzie a jeden Litevec. Skupina je vyšetřována pro trestný čin krácení daně a trestný čin padělání, hrozí jim až osm let vězení.

Podle celníků měla skupina propracovaný systém přepravy, skladování i výroby cigaret. V nelegální továrně měli dělníci plně vybavené ubytování. Celá výrobna byla chráněna detektory pohybu, detektory radiového signálu, rušičkami mobilních sítí, GPS lokátory a kamerovým systémem.

Vyšetřování v Česku začalo na základě šetření polských celníků, kteří odhalili přeshraniční aktivity tamních nelegálních výrobců cigaret. V Polsku bylo zadrženo 17 lidí, celníci zajistili 70 tun surového tabáku a 13 milionů nelegálních cigaret, Daňový únik vyčíslili na 75 milionů zlotých (400 milionů korun).

Součástí koordinovaného postupu byl i zásah slovenských celníků, kteří odhalili nelegální výrobu cigaret v okrese Bardejov. Na místě odhalili jednu kompletní linku na výrobu cigaret a jednu rozestavěnou, zajistili tunu surového tabáku a 7,5 milionu cigaret. Zadrželi sedm lidí, kteří se dopustili daňového úniku za milion eur (23,8 milionu korun).

  Návrh MPSV: Všechny zaručené mzdy nezvedat, minimální zvýšit o 1100 Kč

Generální ředitel Generálního ředitelství cel Marek Šimandl řekl, že současný případ ukazuje na význam mezinárodní celní spolupráce. „Bohužel vzhledem k současné ekonomické situaci lze očekávat, že nárůst tohoto typu kriminality bude narůstat,“ řekl.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com