Počet cizinců pobývajících v ČR loni poprvé překročil hranici milionu lidí

Počet cizinců pobývajících na území Česka loni poprvé překročil hranici jednoho milionu lidí, a to v souvislosti s uprchlickou vlnou z Ukrajiny. Meziročně počet cizinců vzrostl o 69 procent, zejména právě o lidi s takzvanou dočasnou ochranou. Vyplývá to z výroční zprávy o migraci a integraci cizinců, kterou dnes projednala vláda a kterou ČTK poskytlo ministerstvo vnitra.

Ke konci loňského roku úřady evidovaly na území České republiky 1,116.154 cizinců s legálním pobytem povoleným na více než 90 dní. Z toho zhruba 30 procent pobývalo v Česku trvale, 31 procent přechodně a dalších 39 procent získalo dočasnou ochranu.

Mezi cizinci s legálním pobytem převažovali z 80 procent občané třetích zemí – zejména Ukrajiny, Vietnamu a Ruska. Občanů Evropské unie stát evidoval celkem 227.348. Tradičně nejvíce mezi nimi byli zastoupeni Slováci, kteří po Ukrajincích tvoří nejpočetnější skupinu cizinců s registrovaným pobytem v ČR.

Výroční zpráva dále připomněla, že Česko se v přepočtu na počet obyvatel stalo nejvýznamnějším příjemcem ukrajinských uprchlíků v EU. Do konce loňského roku získalo dočasnou ochranu na českém území 473.216 uprchlíků před válkou způsobenou invazí ruských vojsk. K 31. prosinci bylo cizinců s dočasnou ochranou pobývajících na českém území evidováno 433.540.

Ruská invaze na Ukrajinu ovlivnila i vývoj v oblasti pracovní migrace. „Na pracovním trhu s příchodem osob s dočasnou ochranou významně narostl počet cizinců s volným přístupem na trh práce (meziročně o 74 procent) a ke konci roku bylo v ČR zaměstnáno přes 100.000 cizinců s dočasnou ochranou,“ zrekapitulovala zpráva.

Dalším významným trendem, kterému muselo Česko loni čelit souběžně s příchody uprchlíků z Ukrajiny, byla početná vlna tranzitní nelegální migrace. Policie už v lednu zveřejnila, že počet zadržených migrantů výrazně vzrostl na 29.235. Meziroční nárůst o 162 procent představuje podle výroční zprávy nejvyšší nárůst od vstupu ČR do schengenského prostoru a způsobil ho zvýšený migrační tlak na vnější hranici EU přes západobalkánskou trasu. Mezi zadrženými migranty převažovali Syřané. Stát kvůli negativnímu vývoji dočasně zavedl kontroly na hranicích se Slovenskem, a to od konce září 2022 do počátku letošního února.

  Havlíček: Vše směřuje k zavření restaurací a hotelů

Česko také zaznamenalo meziroční nárůst počtu žadatelů o mezinárodní ochranu, a to o 20 procent. Celkově loni obdrželo 1694 žádostí. Vyšší zájem projevili Turci, což byl důsledek jejich zadržení při tranzitní nelegální migraci, a občané Ruska.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com