Rusko převzalo kontrolu nad pobočkami firem Danone a Carlsberg

Ruský stát převzal kontrolu nad ruskou pobočkou francouzské potravinářské firmy Danone a nad pivovarem Baltika, který patří dánské společnosti Carlsberg. Příslušný dekret podepsal ruský prezident Vladimir Putin. Obě firmy měly v úmyslu opustit ruský trh v reakci na napadení Ukrajiny Ruskem, uvedla agentura AFP.

Podle dekretu přejdou dočasně na ruskou Federální agenturu pro správu státního majetku akcie zahraničních společností v ruských divizích, píše ruskojazyčná verze webu Forbes. V případě Danone je to téměř 83,3 miliardy kmenových akcií Danone Russia ve vlastnictví Produits Laitiers Frais Est Europe a 85.000 kmenových akcií Danone Russia vlastněných firmou Danone Trade LLC. U Baltiky je to naprostá většina akcií, které jsou ve vlastnictví evropských divizí Carlsbergu. Dekret začíná platit okamžikem zveřejnění.

Francouzský potravinářský gigant Danone loni na podzim hledal kupce pro svou ruskou divizi. Zatímco mnoho západních nadnárodních společností se z Ruska stáhlo, potravinářské firmy si tam některé provozy ponechaly s argumentem, že lidé se bez jídla neobejdou. Ruská divize Danone s dvanácti výrobními závody a 8000 zaměstnanci byla v loňském roce největším ruským mlékárenským podnikem, uvedla agentura Bloomberg.

Část západních podniků pozastavila činnost v Rusku krátce poté, co Moskva loni v únoru zahájila invazi na Ukrajinu. Letos v dubnu Putin podobně naložil s podíly v energetické společnosti Junipro, která patří německé firmě Uniper, a v elektrárenské společnosti Fortum.

ČTK

  Není důvod doufat v Putinovu ochotu ukončit válku, uvedl Kirby

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com