Demonstranti vnikli do švédské ambasády v Bagdádu a zapálili ji

Stovky demonstrantů dnes ráno místního času pronikly do švédského velvyslanectví v Bagdádu a budovu zapálily. Píší to zahraniční agentury na základě svých zdrojů a videí, která kolují po sociálních sítí. Švédské ministerstvo zahraničí uvedlo, že o situaci ví a že zaměstnanci velvyslanectví jsou v bezpečí. Incident odsoudilo irácké ministerstvo zahraničí. Protest podle agentur zřejmě uspořádali příznivci šíitského duchovního Muktady Sadra. Reagovali tím na pálení koránu, které povolily švédské úřady ve Stockholmu.

Podle agentury Reuters se u budovy švédského velvyslanectví shromáždily dnes brzy ráno místního času stovky lidí. Podle záběrů, které kolují na kanálech sociální sítě telegram, kam přispívají příznivci šíitského duchovního Muktady Sadra, lidé vnikli do areálu ambasády. Na dalších záběrech je vidět, že z budovy stoupá kouř. Podle zdroje agentury Reuters protest svolali příznivci duchovního Sadra.

„Jsme informováni o situaci. Personál našeho velvyslanectví je v bezpečí a ministerstvo je s ním v pravidelném kontaktu,“ cituje agentura AFP prohlášení švédské diplomacie. Podle ní jsou za bezpečnost velvyslanectví odpovědné irácké úřady.

Irácké ministerstvo zahraničí odsoudil „nejsilnějším způsobem“ útok a zapálení švédského velvyslanectví. „Irácká vláda uložila bezpečnostním složkám, aby rychle zahájily vyšetřování a vzaly nezbytná bezpečnostní opatření pro odhalení okolností incidentu a ztotožnění pachatelů,“ uvedlo ministerstvo zahraničí.

Podle agentury AFP dnešní útok na švédské velvyslanectví souvisí s povolením, které získal od švédských úřadů irácký uprchlík Salwan Momika. Ten má podle švédského tisku dnes v úmyslu před iráckým velvyslanectvím ve Stockholmu spálit výtisk koránu a iráckou vlajku. „Nečekali jsme na ráno, vnikli jsme a zapálili jsme švédské velvyslanectví před rozbřeskem,“ řekl reportérovi agentury AFP jeden z demonstrantů. Ten také skandoval jméno šíitského duchovního Sadra.

Momika již na konci června spálil několik stránek koránu před největší mešitou ve Stockholmu. To vyvolalo v Iráku i dalších převážně muslimských zemí protesty. Ve středu irácké ministerstvo zahraničí Švédsko vyzvalo, aby pálení koránu zabránilo.

  Zemřela Tina Turnerová, královna rock'n'rollu s chraplavým hlasem

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com