Rusko MAAE stále nezpřístupnilo střechy reaktorů záporožské JE

Rusko stále neumožnilo přístup dozorovému týmu Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) na střechy reaktorů Záporožské jaderné elektrárny v okupované části Ukrajiny. Oznámila to dnes MAAE, která už na začátku měsíce požádala o zpřístupnění všech budov elektrárny ve snaze ověřit, zda se v ní nenacházejí miny či výbušniny. Taková podezření vznesl Kyjev, podle něhož Moskva v zařízení připravovala útok.

„Experti Mezinárodní agentury pro atomovou energii v minulém týdnu provedli dodatečné inspekce a prohlídky v Záporožské jaderné elektrárně (ZNPP), dosud bez zpozorování jakékoli těžké vojenské výzbroje, výbušnin nebo min, ale stále čekají na přístup na střechy reaktorových budov,“ uvedla MAAE v dnešním prohlášení.

Rusko a Ukrajina se 4. července navzájem obvinily z toho, že se chystají provést útok na největší jadernou elektrárnu v Evropě. Malý tým MAAE, který působí v elektrárně, se pokouší obvinění ověřit, ale dosud nezaznamenal náznaky toho, že se takový zločin chystá. Pátého července MAAE uvedla, že nutně potřebuje přístup na střechy reaktorových jednotek 3 a 4 a také k částem turbínových hal. Ukrajinská armáda den předtím uvedla, že podle „operačních dat“ byla na střechy zmíněných dvou reaktorů umístěna „výbušná zařízení“.

„Týmu zatím nebyl poskytnut požadovaný přístup na střechy reaktorů a jejich turbínových hal, včetně jednotek 3 a 4, které nás obzvlášť zajímají. Agentura o tento přístup nadále žádá,“ uvedla dnes MAAE.

ČTK

  Po dohodě s Tureckem pozve NATO Švédy a Finy ke vstupu do aliance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com