Noční útok na Oděsu si vyžádal jeden život a 22 zraněných, včetně čtyř dětí

Noční ruský útok na ukrajinské město Oděsa si vyžádal nejméně jednoho mrtvého a 22 zraněných, mezi nimiž jsou čtyři děti. Informovala o tom agentura AP a ukrajinská média. Při útoku bylo poničeno několik obytných budov a také nejvýznamnější ortodoxní katedrála ve městě.

V přístavním městě, na které mířily ruské rakety, se v noci na dnešek ozvala série výbuchů. Podle gubernátora oblasti Oleha Kipera exploze poškodily přístavní infrastrukturu a šest obytných budov. V jedné z nich uvízli v bytech obyvatelé a záchranáři je museli vyprošťovat, napsala agentura AP.

Vážné škody utrpěl i Chrám Proměnění Páně (Preobraženská katedrála); na záběrech zveřejněných na sociálních sítích bylo vidět, jak stavba hoří. „Rozsah škod je obrovský, polovina katedrály je teď bez střechy,“ řekl podle AP duchovní Andrij Palčuk. Z budovy, jejíž podlaha byla zaplavená vodou použitou při hašení, zaměstnanci katedrály vynesli dokumenty a řadu cenných předmětů. Palčuk uvedl, že katedrála dostala přímý zásah raketou, která pronikla až do suterénu.

Katedrála se nachází v centru Oděsy, které letos Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) zařadila na seznam světového dědictví v ohrožení. Ukrajina dnešní poničení katedrály označila za válečný zločin.

Ukrajinská armáda uvedla, že na Oděskou oblast Rusové v noci na dnešek vypálili 19 raket, z nichž významnou část zlikvidovala protivzdušná obrana. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj slíbil za „útok ruských teroristů na Oděsu“ odplatu.

Rusko vytrvale útočí na Oděsu poté, co Moskva v pondělí definitivně potvrdila, že po bezmála roce pozastavuje svou účast na černomořských obilných dohodách. Ty i ve válečných podmínkách a za pokračujících bojů na Ukrajině umožňovaly vyvážet ukrajinské zemědělské produkty přes černomořské přístavy. Součástí ujednání zprostředkovaného Tureckem a OSN byla ochrana nákladních lodí využívajících tří ukrajinské přístavy – Oděsu, Čornomorsk a Južne. Předchozí ruské útoky z tohoto týdne ochromily značnou část infrastruktury užívané pro export v Oděse a Čornomorsku a podle ukrajinského ministerstva zemědělství zničily 60.000 tun obilí.

  Ukrajina připouští taktické úspěchy Rusů na severu země, vyměnila velitele

Moskva útoky na Oděsu rovněž označuje za odvetu za poškození Krymského mostu v noci na pondělí, z něhož ruská vláda viní Ukrajinu. Most spojuje okupovaný Krym s ruskou pevninou a je významnou trasou pro zásobování ruských jednotek.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com