Putin v projevu po útoku u Moskvy naznačil spojitost s Ukrajinou

Útočníci, kteří spáchali páteční teroristický útok v Krasnogorsku u Moskvy a které se všechny podařilo dopadnout, se pokoušeli uprchnout na Ukrajinu, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin v dnešním televizním projevu k národu. Putin, který před více než dvěma lety rozpoutal proti Ukrajině válku, podle agentury TASS rovněž tvrdil, že podle předběžných údajů byla na ukrajinské straně pro pachatele útoku chystána možnost přechodu hranic.

Putin rovněž ohlásil, že v Rusku bude v neděli 24. března celostátní smutek k uctění památky obětí pátečního „barbarského a krvavého teroristického činu“.

Kyjev odmítá jakékoliv spojení s útokem v Krasnogorsku na západním okraji Moskvy, kde útočníci v koncertním sále zabili nejméně 115 lidí a mnoho dalších zranili. Některé ruské zdroje přitom hovoří až o 150 obětech. K odpovědnosti se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. V autě, ve kterém podezřelí prchali z Moskvy, se podle jednoho z ruských poslanců našly cestovní pasy Tádžikistánu.

„Všichni čtyři bezprostřední vykonavatelé teroristického útoku, všichni ti, kdo stříleli, se pokoušeli utéci a pohybovali se směrem k Ukrajině, kde podle předběžných údajů pro ně ukrajinská strana připravila ‚okno‘ k překročení státních hranic,“ prohlásil dnes v ruské televizi Putin.

Ruský prezident, který rozpoutání války vysvětloval údajnou potřebou „denacifikovat“ sousední zemi, vedenou prezidentem židovského původu a jen s okrajovou rolí krajní pravice v ukrajinských volbách, tvrdil, že šlo nejen o pečlivě a cynicky naplánovaný teroristický útok, ale i o předem zorganizované vraždění bezbranných civilistů. „Zločinci se chladnokrevně a úmyslně vydali zabíjet, střílet naše občany, naše děti, jako kdysi nacisté, kteří páchali masakry na okupovaných územích,“ prohlásil. Ruská armáda nyní okupuje části sousední země, její jednotky se snaží obsadit další ukrajinská území.

Putil přislíbil, že trestu neunikne nikdo, kdo útok v Krasnogorsku připravoval, tedy všichni vykonavatelé, organizátoři a objednavatelé, a to bez ohledu na to, o koho jde. „Zjistíme a potrestáme každého, kdo stojí za zády teroristů, kdo připravoval tuto ránu Rusku,“ prohlásil.

  Americká prokuratura viní Trumpa ze zločinu v 37 bodech

Rusko podle něj nejednou zvládlo těžké zkoušky a vyšlo z nich ještě silnější, a tak tomu bude i nyní. V Moskvě a okolí a ve všech regionech platí dodatečná protiteroristická opatření, protože teď je podle ruského prezidenta hlavní nedovolit těm, kdo stojí za masakrem, příležitost spáchat další zločin.

Rusko dosud nepředložilo oficiální verzi, kdo podle něj útok spáchal, ale oficiální představitelé a státní média celou dobu hovoří o „ukrajinské stopě“, jakkoli pro ni nenabídli žádný důkaz, upozornil server BBC News na svém ruskojazyčném webu. Podotkl, že Putin vystoupil až 19 hodin po útoku a ve finále jeho projev vyzněl jako snaha o mobilizaci Rusů s odkazy na válku na Ukrajině: „Nyní je naší společnou povinností – našich soudruhů v boji na frontě, všech občanů – stát spolu v jednom šiku. Věřím, že tak tomu i bude, protože nikdo a nic nemůže otřást naší semknutostí a vůlí,“ prohlásil například.

Jako jeden z prvních vyrukoval s hypotézou o ukrajinské stopě bývalý ruský prezident a premiér Dmitrij Medveděv, který je nyní Putinovým zástupcem v bezpečností radě. Medveděv vyzval k „totálním popravám teroristů a k represím proti jejich rodinám“. Dodal, že pokud se ukáže, že jde o „teroristy kyjevského režimu“, tak se vůči nim a k jejich inspirátorům nelze postupovat jinak, připomněla BBC a dodala, že podle serveru Meduza, který se odvolal na své zdroje v ruských státních médiích, Kreml vydal pokyn redakcím, aby ve zprávách o teroristickém útoku možnou „ukrajinskou stopu“ zdůrazňovaly.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com