Londýn vyslal stíhačky proti ruským bombardérům severně od Skotska

Británie uvedla, že její stíhací letadla Typhoon dnes zachytila a monitorovala průlet dvou ruských bombardovacích letounů v mezinárodním vzdušném prostoru severně od Skotska, napsala agentura Reuters. Moskva krátce předtím oznámila, že vyslala stíhací letadlo k odrazení norského armádního letounu, který se přibližoval k ruské hranici nad Barentsovým mořem u Arktidy, uvedla agentura AFP.

„Piloti dnes ráno odstartovali ve stíhačkách Typhoon, aby zachytili dva ruské dálkové bombardéry a monitorovali jejich průlet severně od Shetlandských ostrovů, připraveni čelit případné hrozbě pro území Spojeného království,“ uvedl náměstek britského ministra obrany James Heappey.

Ruské ministerstvo obrany ke druhému incidentu uvedlo, že po setkání s ruským letadlem se zahraniční stroj obrátil a odletěl. Moskva dodala, že letadlo norských sil identifikovala jako námořní hlídkový letoun Boeing P-8A Poseidon. Vzdušný prostor nebyl narušen a vše se dělo s respektem k mezinárodním pravidlům, dodala Moskva podle agentury AFP.

Ke třetí operaci podobného typu dnes došlo mezi Nizozemskem a ruskými letadle poblíž nizozemských hranic. Nizozemské ministerstvo obrany uvedlo, že dnes brzy ráno nasadilo dvě stíhačky F-16, když byly ve vzdušném prostoru Nizozemska zaznamenány dva ruské bombardéry. „Nestává se to často, ale dnešní incident ukazuje důležitost rychlého nasazení,“ uvedlo ministerstvo podle agentury AP.

V posledních letech, ještě před začátkem války na Ukrajině, se množily incidenty mezi ruskými letadly a letadly zemí Severoatlantické aliance, mezi jejíž členy patří i Norsko. Nejčastěji se jednalo právě o doprovod vojenských strojů, které se nacházely v blízkosti vzdušného prostoru alianční země. Mezi Ruskem a členy NATO se podobné situace obvykle dějí nad Baltským mořem, někdy také nad Černým mořem nebo jinde, uvedla AFP.

ČTK

  EU označila zemi, která nepřipouští zavedení ropného embarga proti Ruské federaci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com