Týmy specialistů na ostrově Maui pátrají po obětech požáru, je jich už 101

Počet obětí požárů na havajském ostrově Maui se vyšplhal na 101, dnes to podle agentury AP oznámil guvernér Josh Green. Týmy specialistů s pomocí vycvičených psů k úternímu odpoledni (středečnímu ránu SELČ) prohledaly 32 procent spálené oblasti a pátrají po dalších pozůstatcích. Green varoval, že obětí celkem může být až ke dvěma stům.

Americké ministerstvo zdravotnictví na místo vypravilo tým koronerů, patologů a techniků s vybavením, které má pomoci identifikovat oběti požárů a zpracovat nalezené pozůstatky. „Bude to velice, velice obtížná mise. Kvůli počtu obětí bude vyžadovat velký díl trpělivosti,“ uvedl zástupce ministerstva Jonathan Greene.

Identifikovaná těla jsou týden po nejsilnějším úderu požáru v historickém městě Lahaina na západě ostrova pouze tři. Policejní šéf ostrova Maui John Pelletier znovu vyzval rodiny, které postrádají příbuzné, aby úřadům poskytly vzorky DNA pohřešovaných. Takových vzorků získali odborníci zatím 41 a dalších 13 sebrali z pozůstatků.

Práci o víkendu patrně ztíží počasí, meteorologové hlásí déšť a silný vítr, což vede úřady k úvahám, zda preventivně nakrátko nevypnout proud a ochránit tak oslabenou rozvodnou síť. Někteří obyvatelé se s výpadky elektřiny potýkali ještě v úterý, stejně tak jako s nespolehlivým telefonním signálem. Někteří pravidelně chodí k plážím, kde je signál lepší, aby si zavolali. Informace ohledně vody a zásob hlásily úřady také z megafonů na malých jednomotorových letadlech.

Škoda jen na pojištěném majetku na ostrově podle odhadů činí 3,2 miliardy dolarů (asi 70,7 miliard korun). Plameny zničily nebo poškodily 2200 budov a další 3000 poškodil kouř, píše AP. Guvernér Green uvedl, že bydlení na nejméně 36 týdnů budou potřebovat tisíce lidí. Záchranáři varují před předčasným návratem do spálených oblastí kvůli zdravotním rizikům, která představují toxické látky zbylé z hoření například v pitné vodě.

  Čínský ministr obrany v Moskvě jednal s prezidentem Putinem

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com