Vídeň si předvolala zástupce EK, platby za ruský plyn označil za krvavé peníze

Rakouské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo zástupce Evropské komise ve Vídni Martina Selmayra poté, co miliardy eur, které Rakousko vydává za ruský plyn, označil za krvavé peníze. Informovala o tom agentura APA. Evropská komise se od Selmayrových výroků distancovala, její mluvčí Dana Spinantová je označila za politováníhodné a nevhodné.

„Pane bože, 55 procent rakouského plynu stále pochází z Ruska,“ řekl Selmayr ve středu při jedné debatě. „Rakousko takto financuje Putinovu válku (proti Ukrajině – pozn. ČTK) a nikdo není ve Vídni na Ringstrasse, aby proti tomu protestoval. To mě udivuje, protože při vyrovnání účtu za plyn jsou každodenně do Ruska posílány krvavé peníze,“ uvedl také zástupce Evropské komise. Dodal, že sice chápe energetické problémy, Rakousko je ale bohatá země a dokázalo by se podobně jako další státy bez ruského plynu obejít.

Němec Selmayr v minulosti patřil mezi nejvlivnější osoby v unijních strukturách, byl generálním tajemníkem Evropské komise a ještě dříve vedl kabinet někdejšího předsedy komise Jeana-Claudea Junckera.

Mluvčí rakouského ministerstva zahraničí řekla, že Selmayra si předvolal státní tajemník tohoto úřadu a že se schůzka uskuteční, jakmile se zástupce unijní exekutivy vrátí do Vídně.

Evropská komise vyzvala Selmayra, aby „v Bruselu neprodleně o tomto případu poskytl informace“, uvedla podle APA mluvčí unijní exekutivy Spinantová.

Jako „neseriózní, kontraproduktivní a zcela jednostranné“ označila Selmayrovy výroky rakouská lidovecká ministryně pro evropské záležitosti Karoline Edtstadlerová. „Je politováníhodné, že to vypadá, že činiteli EU nejsou známa určitá fakta. Zatímco Rakousko prokazatelně snížilo svoji závislost na ruském plynu a podniklo důležitá opatření k zajištění dodávek pro obyvatele, vzrostlo v rámci EU množství ruského zkapalněného plynu, a to meziročně o 40 procent,“ řekla.

ČTK

  Některé země hlásí rekordní nárůsty případů koronaviru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com