Český a jihokorejský premiér vyjádřili znepokojení nad provokacemi KLDR

Česká a Korejská republika vyjádřily znepokojení nad provokacemi Severní Koreje, je podle nich potřeba rázná reakce mezinárodního společenství. Po dnešním jednání s českým premiérem Petrem Fialou (ODS) v Praze to novinářům řekl korejský premiér Han Duk-so. Předsedové vlád se zabývali i situací na Ukrajině, kde chtějí obě země usilovat o ukončení konfliktu a nastolení míru.

Severní Korea letos pokračuje v častých testech balistických raket navzdory rezolucím Rady bezpečnosti OSN, které jí to zakazují. V loňském roce KLDR odpálila rekordní počet raket, včetně mezikontinentálních balistických střel schopných dosáhnout americké pevniny.

Han Duk-so po jednání s Fialou řekl, že obě země vyjádřily vážné znepokojení nad pokračujícími severokorejskými provokacemi. „Je potřeba rázné reakce ze strany mezinárodního společenství,“ uvedl. Země se shodují také na nutnosti úplné denuklearizace KLDR.

Předsedové vlád se zabývali i trvající ruskou vojenskou invazí na Ukrajině. „Vyjádřili jsme znepokojení nad prodlužováním války na Ukrajině a zhoršováním humanitární situace. Dohodli jsme se, že se aktivně zapojíme do úsilí mezinárodního společenství k ukončení konfliktu, nastolení míru a poválečné obnovy,“ doplnil jihokorejský premiér.

Fiala: Nabídky firem ucházejících se o stavbu bloku v Dukovanech se aktualizují

Nabídky firem ucházejících se o stavbu bloku v Dukovanech se nyní aktualizují. Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že budou konkretizovány a vylepšeny z různých hledisek. Předseda vlády to řekl po jednání s jihokorejským protějškem Han Duk-soem. Tamní společnost KHNP patří mezi uchazeče o stavbu bloku.

Zájem mají dále francouzská společnost EDF a severoamerický Westinghouse. Firma ČEZ, jejímž většinovým majitelem je stát, vyzvala na jaře všechny tři uchazeče k podání finálních nabídek do poloviny září. Pro českou energetickou bezpečnost je podle Fialy rozvoj jaderné energetiky důležitý, a to nejen v podobě stavby velkých reaktorů, ale i rozvojem modulárních reaktorů.

  Kováčik: Ministr zdravotnictví Arenberger by měl ve funkci skončit

Fiala také uvítal zájem korejských firem investovat do projektu továren na výrobu baterií do elektroaut v Česku, bylo by to podle něj přínosem pro automobilový průmysl. „I v souvislosti se zahájením těžby lithia na Cínovci by nám umožnil vybudovat celý řetězec od těžby tohoto nerostu až po výrobu elektrických aut,“ poznamenal. Bývalý velvyslanec ČR v Jižní Koreji Gustav Slamečka v dubnu ČTK řekl, že jednání s jihokorejskými partnery se komplikují přijetím amerického plánu na dotování výroby spojené s ekologickou transformací, tzv. Inflation Reduction Act (IRA).

Spolupráce s Jižní Koreou se může podle Fialy prohloubit například v oblastech, jako jsou polovodiče, umělá inteligence či robotika. Ministerský předseda také uvítal zájem korejských firem podílet se na výstavbě vysokorychlostních železničních tratí v Česku. „Podpořili jsme vytvoření česko-korejské pracovní skupiny, která by se zaměřila na efektivní transfer technologií, vzájemné sdílení zkušeností,“ poznamenal Fiala.

Vztahy s Jižní Koreou popsal jako vynikající, země jsou významnými ekonomickými partnery. Obrat vzájemného obchodu v posledních letech podle něj roste, loni dosáhl 118 miliard korun. „Saldo vzájemného obchodu je ale pro Česko záporné. Proto i my podporujeme zájem českých podnikatelů o korejský trh, kde se nabízí celá řada dalších příležitostí,“ dodal. Obě země podle Fialy sdílí hodnoty demokracie, svobody a tržního hospodářství.

Han Duk-so uvedl, že se premiéři dohodli na posílení spolupráce v elektromobilitě, energetice, infrastruktuře či obranném průmyslu. Zabývat se chtějí také diverzifikací stávající spolupráce, například ve vodíkových technologiích či malých modulárních reaktorech. Země podle Hana chtějí také rozšířit kontakty a vzájemnou lidskou výměnu, posílit spolupráci ve vzdělávání, cestovním ruchu či kultuře.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com