Na protest na Střeleckém ostrově dorazilo 250 lidí, na Letnou 200

Zhruba 250 lidí se účastnilo dnešního protestu organizovaného blokem nezařazeného poslance Lubomíra Volného na Střeleckém ostrově v Praze. Většina účastníků neměla po většinu akce nasazenou ochranu dýchacích cest, policisté je krátce po ohlášeném začátku na tuto povinnost upozorňovali a některé z nich legitimovali. Podobně to vypadalo odpoledne na Letné, kde se na protest proti vládním protikoronavirovým opatřením sešlo po 13:00 ke dvěma stovkám lidí.

Akce na Střeleckém ostrově začala asi o hodinu později proti plánovanému začátku v 10:00 kvůli zpoždění Volného. Při příchodu poslance účastníci protestu tleskali. Řada z nich držela české vlajky.

Protestu přihlížely desítky policistů i členové antikonfliktního týmu. Během Volného projevu, ve kterém se mimo jiné vyjadřoval proti povinnosti nošení roušek, policisté spustili výzvu účastníkům k dodržování protikoronavirových opatření.

Volný poté vyzval lidi k chůzi po prostranství Střeleckého ostrova, což nazýval sportovní aktivitou, a pokračoval v projevu.

Mluvčí pražské policie Jan Daněk ČTK zhruba ve 12:15 řekl, že policie dosud nezaznamenala větší problémy a nemusela nikoho omezit na osobní svobodě. „Nicméně jsme zaznamenali problémy s dodržováním vládních opatření, kdy někteří lidé nemají zakryté dýchací cesty,“ poznamenal.

Někteří lidé upozornění policie respektovali, jiní ne. „Osoby, které to nerespektovaly, všechny oznámíme správnímu orgánu, kdy jim hrozí několikatisícová pokuta. Budeme oznamovat i svolavatele akce, který také nedodržel pravidla stanovená shromažďovacím zákonem v souvislosti s protiepidemickými opatřeními,“ dodal Daněk.

Převážně bez roušek dorazili také účastníci odpolední demonstrace, kterou na Letné zahájil opět Volný. Policisté je upozorňovali na porušování opatření. Na demonstraci jich dohlížely desítky.

Lidé si na akci přinesli české vlajky, většinou provolávali protivládní hesla. Na demonstraci vystoupil mimo jiné i advokát Norbert Naxera, který kvůli vládním nařízením podal již několik žalob.

Na Petříně hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES nabídlo pivo, hudbu i polibek

Na demonstraci na pražském Petříně, kterou pořádalo politické hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES, se dnes odpoledne sešla přibližně stovka lidí. Účastníci se sešli na Újezdě, odkud se pochodem vydali k Petřínské rozhledně. V parku je Smetanovou skladbou Vltava v úpravě pro housle přivítala hudba skupiny Lovci Nedvědů hrající repertoár Františka a Jana Nedvěda. „Máme jediný cíl, život bez jakýchkoliv podmínek,“ řekl v úvodním projevu předseda hnutí a majitel pražské restaurace Šeberák Jakub Olbert.

Organizátoři ve svých projevech za souhlasného potlesku přítomných kritizovali vládní nařízení, která označili za „ukrajování svobody“. Odmítli testování jako nespolehlivé a v některých částech projevů vyzvali k občanské neposlušnosti. Vedle projevů a hudby přítomným nabídli pivo z pojízdného stánku a možnost polibku pod nedalekou rozkvetlou třešní s předsedou hnutí Olbertem.

Na travnaté ploše přítomní dodržovali rozestupy, jen málokdo však měl na tváři respirátor. Přítomní policisté proti účastníkům demonstrace nijak nezasahovali. Hnutí vzniklo sdružením lidí, kteří nesouhlasí s kroky vlády proti šíření covidu-19. V minulosti organizovala proti opatřením protestní akce nebo vyzývala restaurace a další podniky, aby navzdory nařízením otevřely. Podle místopředsedy hnutí Jiřího Janečka zatím pod peticí „Za normální svět – otevřeme Česko“ získali přibližně 10.000 podpisů.

Podle opatření ministerstva zdravotnictví platí, že se mohou účastníci shromažďovat ve skupinách po nejvýše 20 lidech, a to při zachování rozestupů mezi skupinami alespoň dva metry. Zároveň každý účastník musí mít ochranu dýchacích cest.

Pro veřejná shromáždění platí pouze povinnost jejich ohlášení. Jelikož shromažďovací právo vyplývá ze základní listiny práv a svobod a ústavy, město je může zakázat pouze v ojedinělých případech, například pokud ohlášený účel shromáždění podněcuje k násilí nebo jinak porušuje zákon.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *