Arméni v Karabachu volají po bezpečnostních zárukách, Pašinjan dál čelí kritice

Arméni v Náhorním Karabachu musejí ještě dojednat řadu klíčových otázek s Ázerbájdžánem včetně bezpečnostních záruk, řekla dnes po prvním kole rozhovorů v ázerbájdžánském Jevlachu delegace zastupující arménské obyvatelstvo horské enklávy. Arménský premiér Nikol Pašinjan dnes v telefonickém rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem dal najevo, že se chce vyvarovat další vojenské eskalace. V projevu k národu pak tvrdil, že Arménie je ochotná přijmout desítky tisíc uprchlíků z Náhorního Karabachu, a obviňoval ruskou mírovou misi v oblasti, že úternímu ázerbájdžánskému útoku nedokázala zabránit.

Arménští představitelé z Náhorního Karabachu se s Ázerbájdžánem ve středu sice dohodli na zastavení vojenských akcí, dohoda s Baku ale není finální, sdělil Reuters poradce prezidenta neuznávané arménské karabašské republiky David Babajan. Uvedl, že Arméni z Náhorního Karabachu se cítí být opuštěni jak Západem a Ruskem, tak také vládou v Jerevanu, ale že obyvatelé oblasti nemohou být vydaní „napospas smrti“.

Pašinjan v telefonátu s Putinem podle TASS zdůrazňoval, že Arménie se musí vydat „cestou míru“. Po Pašinjanově odstoupení volá v reakci na dění posledních dní stále více hlasů. V Jerevanu se proti němu dnes konal další protest, na který podle TASS dorazily tisíce lidí.

V projevu k národu Pašinjan tvrdil, že Arménie je ochotná přijmout až 40.000 rodin z Náhorního Karabachu. Podle agentury Armenpress reagoval na kritiku, že Jerevan ve skutečnosti lidem z horské oblasti nechc pomoci s přesunem. Uvedl také, že nelze zavírat oči před neúspěchy takzvaného ruského mírového kontingentu v Náhorním Karabachu, který nedokázal odvrátit útok ázerbájdžánských sil ani zajistit odblokování Lačinského koridoru, který oblast spojuje s Arménií.

S Putinem si dnes vedle Pašinjana telefonoval i ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Během rozhovoru se mu omluvil za smrt několika příslušníků ruské mírové mise při akcí ázerbájdžánských sil. Podle médií v Náhorním Karabachu ve středu zemřel mimo jiné zástupce šéfa ruského mírového kontingentu Ivan Kovgan.

  Lukašenko vyměnil ministra vnitra, stal se jím policejní náčelník

Média a zdroje agentury Reuters dnes upozornily na porušování klidu zbraní, který má v Náhorním Karabachu platit od středečních 13:00 místního času. Pašinjan nicméně uvedl, že až na ojedinělý incident ve správním středisku oblasti Stěpanakertu se příměří dodržuje.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com