Útok na sídlo Černomořské flotily má podle Budanova nejméně devět obětí

Při ukrajinském útoku na velitelství ruské Černomořské flotily v Sevastopolu na okupovaném Krymu zahynulo nejméně devět lidí, dalších 16 jich bylo zraněno, řekl stanici Hlas Ameriky šéf ukrajinské vojenské rozvědky HUR Kyrylo Budanov. Mezi raněnými jsou podle něj generálové. Tiskové oddělení ukrajinských sil pro speciální operace tvrdí, že ukrajinská armáda budovu velitelství flotily zasáhla během porady jejího velení. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Budanov zároveň nepotvrdil spekulace o údajném úmrtí velitele ruské Černomořské flotily admirála Viktora Sokolova. HUR prý o jeho stavu nemá informace. K bilanci obětí útoku poznamenal, že v ní nejsou zahrnuti řadoví vojáci, kteří nejsou členy velení flotily a sloužili například jako stráž. Jejich počet se zjišťuje, prohlásil Budanov.

Na dotaz, jakou roli při plánování úderu hráli partyzáni a místní obyvatelé, Budanov odvětil, že rozvědka shromažďuje údaje ze všech zdrojů. „Zpravodajské zdroje patří k těm hlavním,“ řekl ukrajinské službě Hlasu Ameriky. Šéf HUR zároveň nechtěl odpovědět na otázku, zda Ukrajinci při útoku použili rakety západní výroby.

Server Ukrajinska pravda mezitím upozornil na sdělení tiskového oddělení ukrajinských sil pro speciální operace, které na platformě Telegram napsalo, že jejich práce umožnila zasáhnout velitelství flotily během setkání jejího velení. Své údaje prý předali ukrajinskému letectvu, aby mohlo udeřit. „Podrobnosti operace budou známy, až to bude možné,“ stojí v příspěvku, kde ukrajinské síly pro speciální operace zároveň uvádějí, že si útok vyžádal desítky mrtvých a zraněných členů okupačních sil, včetně velení flotily.

O ukrajinském útoku na velitelství Černomořské flotily informoval v pátek odpoledne Moskvou dosazený gubernátor Sevastopolu Michail Razvožajev, následně i ruské ministerstvo obrany. Moskva nejprve uvedla, že při raketovém úderu zemřel jeden voják, později však sdělila, že se tento člověk pohřešuje. Následně útok potvrdila ukrajinská armáda. Ruský resort obrany zároveň uváděl, že protivzdušná obrana zlikvidovala pět raket.

  Stoltenberg ujistil Zelenského, že NATO bude pokračovat v podpoře Ukrajiny

Poradce šéfa ruské správy poloostrova Oleg Krjučkov mezitím podle agentury Reuters informoval o kybernetickém útoku na poskytovatele internetových služeb na poloostrově, který vedl k narušením internetového spojení.

Dnes dopoledne úřady na Krymu varovaly před hrozbou vzdušného útoku na Sevastopol znovu, podle agentury TASS se tak stalo hned dvakrát. Razvožajev mezitím s odvoláním na předběžné údaje na platformě Telegram informoval o dopadu trosek rakety. O škodách nebo raněných se nezmiňuje.

Server Krym.Realii, který je jedním z projektů rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL), dnes zveřejnil satelitní snímky společnosti Planet Labs zachycující následky vzdušného útoku na velitelství flotily, z nichž je patrné poničení budovy jejího sídla. Kouř a poškození objektu je viditelné i z vesmíru, poznamenal portál.

Stanice BBC si dnes ráno na svém ruskojazyčném webu všímá toho, že v ruských hlavních večerních zprávách nebyla o útoku na velitelství Černomořské flotily v Sevastopolu žádná zmínka. Ve zbývajícím čase média incident zmínila několikrát a krátce. V hlavním večerním vysílacím čase tří klíčových ruských kanálů se pozornost soustředila na zprávy z fronty na Ukrajině, západní dodávky zbraní Kyjevu, situaci v Náhorním Karabachu, protesty v Jerevanu a dále na výstavbu jaderné elektrárny v Maďarsku, popisuje BBC.

Rusko protiprávně anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014. Ukrajinská armáda zintenzivnila útoky na ruské síly v Černém moři a na Krymu v době, kdy se ukrajinští vojáci snaží při své protiofenzívě už několik měsíců dobýt zpět Ruskem okupovaná území na jihu a východě Ukrajiny.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com