Izraelská armáda ukázala zahraničním médiím záběry z masakrů civilistů Hamásem

Izraelská vláda dnes uspořádala uzavřenou tiskovou konferenci pro dvě stovky zahraničních novinářů, jimž ukázala necelou hodinu záběrů masakrů a mučení Izraelců členy palestinského hnutí Hamás. Šlo u události ze 7. října, kdy Hamás provedl bezprecedentní a překvapivý útok na Izrael a zabil při něm na 1400 lidí, mezi obětmi byli nejen Izraelci, ale také lidé z dalších zemí. Kromě vražd a mučení civilistů, včetně žen a dětí, v izraelském pohraničí vypálil Hamás týž den na Izrael s Pásma Gazy několik tisíc raket. Izraelská vláda zdůvodnila dnešní tiskovou konferenci, z níž se nesměly pořizovat záznamy, pochybnostmi některých o tom, jaká zvěrstva Hamás 7. října na Izraelcích páchal.

Podle serveru The Times of Israel (ToI) mluvčí izraelské armády Daniel Hagari novinářům řekl, že od 7. října považuje izraelská vláda Hamás za stejně brutální skupinu jako je organizace Islámský stát (IS, též ISIS). „Prvky strategie ISIS jsou krutost a barbarství a také snaha o medializaci,“ dodal Hagari. „Proč si člověk bere (na takový útok kameru) GoPro? Protože je pyšný na to, co dělá,“ zdůraznil mluvčí izraelské armády.

Záběry, které vláda novinářům ukázala, pocházely podle ToI z bezpečnostních kamer či kamer aut na palubních deskách, z kamer na tělech útočníků či z jejich sociálních sítí a mobilních telefonů, ale také z telefonů obětí.

Na jednom ze záznamů hovorů z mobilního telefonu volá člen Hamásu své rodině a říká jim, že právě zavraždil židovskou ženu. Rovněž je žádá, aby zkontrolovali jeho vzkazy na mobilní aplikaci WhatsApp pro další použití.

Jeden ze záběrů z palubní desky ukázal, jak několik ozbrojenců z Hamásu převlečených v uniformách izraelských vojáků nechává projet auta a pak na lidi v nich střílí. Na dalších videích byly podle ToI důkazy o tom, že ozbrojenci z Hamásu své oběti mučili, zapalovali a sekali jim části těl, některé též sťali, či se o to snažili.

  Putin radí filmařům neskrývat sovětské úspěchy za řádění tajných

Generálmajor Mickey Edelstein novinářům podle ToI bez dalších podrobností řekl, že armáda má také důkazy o znásilňování žen, které ale zveřejňovat nebude.

Izraelská armáda od brutálního a rozsáhlého útoku Hamásu od 7. října masivně bombarduje Pásmo Gazy, v němž islamistické hnutí vládne od roku 2007. Hamásem ovládané úřady přitom tvrdí, že po izraelských útocích už zemřelo na pět tisíc Palestinců, včetně 2055 dětí a 1119 žen.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com