Rakušan nevidí prostor pro změnu na hranicích, dokud přístup nezmění sousedi

Česká vláda zřejmě příští týden prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem. Ministr vnitra a vicepremiér Vít Rakušan (STAN) dnes novinářům řekl, že si nedovede představit, že by kabinet rozhodl jinak, pokud se nezmění přístup ke kontrole hranic v sousedních zemích. Kdyby se tak stalo, hrozilo by, že do Česka povedou takzvané sekundární proudy nelegální migrace, míní.

V souvislosti s dnešním rozhodnutím Německa prodloužit kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem nejméně o 20 dní Rakušan uvedl, že se spolkovou ministryní Nancy Faeserovou jednal o tomto záměru už minulý týden. Žádal tehdy, aby kontroly co nejméně zatěžovaly běžný provoz na hranicích. Rozhodnutí Německa dnes česká vláda na pravidelném zasedání vzala na vědomí.

Rakušan po jednání kabinetu také řekl, že chce vyvolat jednání zemí takzvané visegrádské čtyřky, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, spolu s Rakouskem a Německem o migraci. Mělo by se odehrát na vnější hranici EU, uvedl. S termínem a upřesněním čekal na jmenování nové slovenské vlády, které se uskutečnilo dnes. Komplexní řešení vidí česká vláda ve zlepšení kontroly vnější hranice Evropské unie a celkové migrační politiky EU. „Je selháním všech států, že od roku 2015 jsme řešení nenašli,“ konstatoval vicepremiér.

O plánu prodloužit hraniční kontroly s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem nejméně o 20 dní dnes Fraeserová hovořila na tiskové konferenci po jednání spolkové vlády. Řekla, že o tom už se sousedními státy hovořila, a nevyloučila ani další prodloužení kontrol. Dodala, že rozhodnutí v této věci padne až podle vývoje migrační situace.

„Se sousedními státy jsme hovořili a nyní jedno prodloužení v každém případě uskutečníme,“ řekla Faeserová. „Prodloužíme kontroly o 20 dní. Postup je takový, že nejdříve je to deset dní, pak 20 a poté budeme zvažovat prodloužení o tři měsíce. Záviset ale bude na aktuální situaci,“ uvedla.

  Zaorálek havaroval na dálnici D1, do jeho vozu narazil bulharský kamion

Německo obnovilo hraniční kontroly s Českem, Polskem a Švýcarskem 16. října a zároveň o dalších šest měsíců prodloužilo kontroly s Rakouskem, které byly zavedeny už v roce 2015. Kontroly nejsou plošné po celé délce hranic, ale pouze na vybraných místech. V případě pomezí s Českem hlídkuje německá policie na dálnici mezi Prahou a Drážďany.

První v regionu zavedlo kontroly na hranicích Polsko, následovaly další země. V ČR mají nyní namátkové kontroly na hranicích se Slovenskem pokračovat nejméně do 2. listopadu. Cílem je omezit počet migrantů, kteří se nelegálně dostávají na území daných států, odkud chtějí většinou zamířit dál na západ.

Kontroly se na česko-slovenské hranici opakují po roce, loni je kvůli přílivu migrantů ČR zřídila koncem září a trvaly do začátku února.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com