Pavel k velvyslancům hovořil o Ukrajině, Blízkém východě i roli diplomacie

Prezident Petr Pavel v dnešním projevu k zahraničním velvyslancům působícím v Česku hovořil mimo jiné o válce na Ukrajině, kde je podle něj porušováno mezinárodní právo a Rusko útočí na nevinné lidi. Zmínil také konflikt na Blízkém východě. Terorismus nemá v naší společnosti místo, nelze nijak ospravedlnit hrozné činy radikálního hnutí Hamás v Izraeli, řekl na tradiční akci konající se v předvečer státního svátku 28. října v Rothmayerově sálu Pražského hradu. Setkání se zúčastnila prezidentova žena Eva či ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

V dubnu v prvním projevu k zahraničním ambasadorům Pavel hovořil o nenahraditelné roli diplomacie. „Od té doby jsme byli svědky mnoha zneklidňujících událostí po celém světe, což demonstruje důležitost a potřebu otevřené komunikace jakožto nástroje pro předcházení budoucí eskalace,“ řekl Pavel. Apeloval také na naslouchání postojům a obavám ostatních s empatií a respektem, bez předsudků a soudů.

Pozastavil se také u role sociálních médií, které umožňují rychlé šíření novinek, ale také dezinformací či úmyslných lží. Reprezentanti států se přitom podle prezidenta učí využívat sociální média ke smysluplné komunikaci s vlastními občany. „Obdivuji úroveň a frekvenci vaší komunikace s občany,“ řekl diplomatům.

Současné konflikty podle prezidenta nemohou být vyřešeny jednoduše nasloucháním oběma stranám a následným nakreslením pomyslné čáry někde uprostřed. Zmínil hrubé porušování mezinárodního práva na Ukrajině a ruské útoky na nevinné lidi. Česko podle hlavy státu zůstává věrné svému postoji a podpoře ukrajinské suverenity. „Pokud padne Ukrajina, padneme všichni,“ řekl. Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij na dnešní setkání pozván nebyl.

Prezident hovořil také o izraelsko-palestinském konfliktu, který začal teroristickými útoky palestinských radikálů z hnutí Hamás 7. října. „Následky jsou strašné, nepochopitelné. Tisíce nevinných lidí bylo zabito, zraněno, uneseno nebo vysídleno,“ řekl. „Terorismus nemá v naší společnosti místo. Absolutně nelze ospravedlnit hrozné činy Hamásu. Nakonec teroristé zaplatí za svá zvěrstva, ať se nachází kdekoli,“ doplnil prezident.

  Nouzový stav potrvá nejméně do 22. ledna, rozhodla vláda

Pavel i přes současnou situaci věří v diplomatické dovednosti profesionálů, kteří svůj život věnovali snaze udělat svět lepším místem. Připomněl, že diplomacie hrála klíčovou roli ve vzniku Československa a později České republiky.

Hlava státu uvedla tři podmínky pro to, aby Česko bylo zřetelně silným a cenným mezinárodním partnerem. První je konzistentní a na hodnotách založená zahraniční politika. Ocenil, že se pravidelně setkává s dalšími nejvyššími ústavními činiteli. Druhou podmínkou je udržovat a navyšovat důvěru občanů. Jde podle něj o dlouhodobý úkol, který vyžaduje stálý a upřímný dialog. Třetí podmínkou je snaha o vzájemné hovory s lídry ostatních států a udržení otevřených komunikačních kanálů.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com