Pavel k velvyslancům hovořil o Ukrajině, Blízkém východě i roli diplomacie

Prezident Petr Pavel v dnešním projevu k zahraničním velvyslancům působícím v Česku hovořil mimo jiné o válce na Ukrajině, kde je podle něj porušováno mezinárodní právo a Rusko útočí na nevinné lidi. Zmínil také konflikt na Blízkém východě. Terorismus nemá v naší společnosti místo, nelze nijak ospravedlnit hrozné činy radikálního hnutí Hamás v Izraeli, řekl na tradiční akci konající se v předvečer státního svátku 28. října v Rothmayerově sálu Pražského hradu. Setkání se zúčastnila prezidentova žena Eva či ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

V dubnu v prvním projevu k zahraničním ambasadorům Pavel hovořil o nenahraditelné roli diplomacie. „Od té doby jsme byli svědky mnoha zneklidňujících událostí po celém světe, což demonstruje důležitost a potřebu otevřené komunikace jakožto nástroje pro předcházení budoucí eskalace,“ řekl Pavel. Apeloval také na naslouchání postojům a obavám ostatních s empatií a respektem, bez předsudků a soudů.

Pozastavil se také u role sociálních médií, které umožňují rychlé šíření novinek, ale také dezinformací či úmyslných lží. Reprezentanti států se přitom podle prezidenta učí využívat sociální média ke smysluplné komunikaci s vlastními občany. „Obdivuji úroveň a frekvenci vaší komunikace s občany,“ řekl diplomatům.

Současné konflikty podle prezidenta nemohou být vyřešeny jednoduše nasloucháním oběma stranám a následným nakreslením pomyslné čáry někde uprostřed. Zmínil hrubé porušování mezinárodního práva na Ukrajině a ruské útoky na nevinné lidi. Česko podle hlavy státu zůstává věrné svému postoji a podpoře ukrajinské suverenity. „Pokud padne Ukrajina, padneme všichni,“ řekl. Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij na dnešní setkání pozván nebyl.

Prezident hovořil také o izraelsko-palestinském konfliktu, který začal teroristickými útoky palestinských radikálů z hnutí Hamás 7. října. „Následky jsou strašné, nepochopitelné. Tisíce nevinných lidí bylo zabito, zraněno, uneseno nebo vysídleno,“ řekl. „Terorismus nemá v naší společnosti místo. Absolutně nelze ospravedlnit hrozné činy Hamásu. Nakonec teroristé zaplatí za svá zvěrstva, ať se nachází kdekoli,“ doplnil prezident.

  Fiala vyčítal drahotu Babišovi, kterému chyběl Bartoš a odmítl „50 pohlaví“

Pavel i přes současnou situaci věří v diplomatické dovednosti profesionálů, kteří svůj život věnovali snaze udělat svět lepším místem. Připomněl, že diplomacie hrála klíčovou roli ve vzniku Československa a později České republiky.

Hlava státu uvedla tři podmínky pro to, aby Česko bylo zřetelně silným a cenným mezinárodním partnerem. První je konzistentní a na hodnotách založená zahraniční politika. Ocenil, že se pravidelně setkává s dalšími nejvyššími ústavními činiteli. Druhou podmínkou je udržovat a navyšovat důvěru občanů. Jde podle něj o dlouhodobý úkol, který vyžaduje stálý a upřímný dialog. Třetí podmínkou je snaha o vzájemné hovory s lídry ostatních států a udržení otevřených komunikačních kanálů.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com