Německo zdvojnásobí vojenskou podporu Ukrajině na osm miliard eur

Německo v příštím roce zdvojnásobí vojenskou podporu Ukrajině. Namísto dosud plánovaných čtyř miliard eur (98 miliard Kč) poskytne zemi napadené Ruskem osm miliard eur (197 miliard Kč). S odvoláním na dohodu v rámci německé vládní koalice sociálních demokratů (SPD), svobodných demokratů (FDP) a Zelených o tom informoval server listu Bild. Navýšení výrazně napomůže tomu, že Německo splní cíl NATO a dá na obranu přes dvě procenta svého hrubého domácího produktu (HDP) – konkrétně 2,1 procenta.

Ministr financí Christian Lindner (FDP) původně v návrhu rozpočtu pro rok 2024 počítal s vojenskou podporou Ukrajiny ve výši čtyř miliard eur, z nichž už ale většina byla vázána na dříve dohodnuté projekty. S tím nebyl spokojen ministr obrany Boris Pistorius (SPD), který požadoval navýšení podpory o pět miliard eur (123 miliard Kč). Nakonec z vyjednávání vzešel čtyřmiliardový kompromis.

V příštím týdnu by měl navýšení schválit rozpočtový výbor Spolkového sněmu.

Německo patří k největším podporovatelům Kyjeva, který už přes 20 měsíců vede válku proti Rusku. Od loňského ruského útoku na Ukrajinu do 31. července letošního roku podpořil Berlín východoevropskou zemi více než 17 miliardami eur (418 miliard Kč), uvedl Bild.

ČTK

  Lipavský: Putin dal Evropě vánoční dárek. Ukázal, že ruský plyn nepotřebuje

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com